Звіт Немішаївського селищного голови С.В. Замідри (текст)

Шановні жителі селища та Немішаївської ОТГ!

Закінчуються 5 років, на які у 2015 році ви обрали мене селищним головою та довірили формувати зміни в громаді. У 2015 році я обіцяв забезпечити створення Немішаївської ОТГ та запровадити прозорі механізми діяльності селищної ради. Я дотримався більшості взятих на себе зобов’язань.

За 5 років Немішаєве вийшло в лідери по інвестиційній привабливості в Київській області. В рейтингу 2020 року ми знаходимось на 17 місці серед всіх громад Київщини. План місцевого економічного розвитку селища отримав найвищу оцінку експертів Світового банку в Україні.

19 жовтня 2020 року рішення впроваджені Немішаївською селищною радою перемогли у номінації “Ефективне управління ресурсами” конкурсу Міністерства цифрової трансформації України та ми отримали відзнаку “Дієва громада”.

В 2017, 2018, 2019 роках запроваджені нами практики перемогли в конкурсі Кращих практик місцевого самоврядування в Україні Міністерства розвитку громад та територій та Ради Європи.

Створені спеціалізовані громадські ради з питань культури, спорту та молодіжний парламент популяризуються як приклади ефективних механізмів розвитку участі в громаді, а перший Президент Немішаївського молодіжного парламенту Артем Зазека обраний послом Європейської молоді в Україні.

Звітуючи про роботу, я хочу подякувати всім, хто разом з селищною радою сумлінно працював над вирішенням завдань – це і депутати селищної ради, і члени виконавчого комітету, і працівники апарату селищної ради, і комунальні підприємства, і особливо представники громадськості, які продемонстрували активну та дієву позицію у вирішенні питань розвитку селища.

Зміни не даються легко. Ми починали роботу з невеликим бюджетом і “запущеною” інфраструктурою, яку багато років не ремонтували. Проблеми з опаленням, освітленням, якістю водопостачання, водовідведення, стан доріг (або відсутність їх на багатьох вулицях), підтоплення окремих ділянок, багаторічна відсутність ремонтів житлового фонду та низький рівень фінансування соціальної сфери. Велика частина об’єктів інфраструктури була в аварійному стані.

Бюджет селища на 2015 рік становив 3,7 млн. грн. Періодично держава позбавляла нас запланованих надходжень податків (скорочення та часткова відміна земельного податку з земель Укрзалізниці).

Вже на кінець 2018 року селище вийшло в лідери впровадження інноваційних рішень не лише в Київській області, але й в Україні. У березні 2019 році я модерував панель “Розумні громади” в рамках Європейського конгресу місцевого самоврядування, а в грудні був обраний заступником голови Всеукраїнської асоціації громад та заступником представника України в CORLEAP – Конференції регіональних та місцевих влад країн Східного партнерства (це вищий орган представництва в Європі для органів місцевого самоврядування України) .

Об’єднання територіальних громад

У 2015 році Немішаєве вирішило сформувати громаду з суміжними населеними пунктами (Козинці, Микуличі, Клавдієве, Бабинці, Мироцьке). На жаль, це прагнення жодним чином не вкладалося в бачення районної влади та навіть більшої частини депутатів обласної ради, яких ми обрали для представлення та захисту наших інтересів. Всі вони намагалися будь-яким чином підвести нас до єдиної Бородянської громади. Боротьба за громаду йшла на різних рівнях: від обговорень у дворах до брифінгів у Верховній Раді. Немішаєве єдина громада, яка для забезпечення захисту процесу об’єднання вийшла з Асоціації міст України та увійшла до Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад. Це забезпечило нам можливість відстояти право на добровільне об’єднання.

Окремі депутати Микулицької сільської ради не підтримали створення Немішаївської громади та затягували процес. Бачачи це, Козинці пішли до Ірпеня, та й актив Бабинець налаштувався на Бучу. Тимчасово зв’язок Немішаєвого та Клавдієвого-Тарасового було розірвано. Єдиним варіантом для виходу з Бородянки та захисту від Бучі стало створення Микулицької ОТГ. Ми пішли на компроміс. Після численних раундів експертних обговорень в Мінрегіонбуді вдалося вибороти право на включення Микулицької ОТГ до Перспективного плану формування громад Київської області в складі населених пунктів: Немішаєве, Микуличі, Клавдієво-Тарасове, Пороскотень, Козинці та Діброва. Козинці, згідно Перспективного плану, також були включені до нашої громади оскільки інфраструктурно пов’язані з Немішаєвим (дороги, школа, медицина, водовідведення. . . ). Але й тут нас чекала напружена боротьба – під час затвердження Плану на комітеті Верховної ради окремі народні депутати виступили проти центру у Микуличах та затвердили назву громади Немішаївська. На засіданні Кабінету міністрів України під час безпосереднього затвердження, незважаючи на позицію Мінрегіону, на пропозицію народного депутата А. Клочко Козинці та Діброву відірвали від нашої громади в сторону Ірпеня.

Затримка з прийняттям рішення щодо створення громади в Микуличах, а потім Клавдієвому призвела до втрати частини громад-партнерів. Ми втратили можливість отримати додаткові кошти на розвиток інфраструктури громади та можливість вже мати готовий Центр надання адміністративних послуг. Але нам вдалося довести спроможність нашої громади та заслужити право на створення ОТГ. У 2021 рік ми вступимо з іншим бюджетом та іншими повноваженнями.

Бюджет

За 2015-2020 роки ми не лише витримали фінансові випробування, але й суттєво збільшили надходження селищного бюджету, що відкриває перед нами більше можливостей для розвитку селища. За це щиро дякуємо підприємцям та підприємствам, які сплачують податки в селище, де живуть і працюють.

2015 2016 2017 2018 2019 2020 (План)
3,67 млн. 5,47 млн. 10,29 млн. 10,71 млн. 13,91 млн 14,1 млн.

 

2015-2020 роки стали періодом загартувань та активного захисту інтересів громади від зовнішнього тиску. Коли в 2016 році держава переклала свої фінансові зобов’язання перед людьми на місцеві бюджети, Бородянський район на відміну від сусідніх районів був не готовим до прийняття непопулярних складних самостійних рішень на районному рівні. Районом було знайдено найпростіше рішення – перекласти зобов’язання на інші бюджети. Тому ми змушені були приймати непопулярні рішення та знаходити на своєму рівні вирішення тих питань, за які відповідає за законом район. І це в ситуації, коли проблемні питання з ймовірним відключенням за попередні борги ЖКП (у сумі понад 1 млн. грн) та аварійність інфраструктури ставили під суттєву загрозу опалення школи №1, дитячих садочків та лікарні.

Це змусило нас мобілізуватися і шукати альтернативні шляхи виходу із складного становища. Селищна рада активно розпочала роботу з запровадження механізмів економного і раціонального використання коштів селищного бюджету. Ситуація була хоч і складна, але контрольована. Сьогодні можна підсумувати, що нам вдалося підтримати роботу систем життєзабезпечення Немішаєва на достатньому рівні і поповнити матеріально-технічну базу комунального підприємства. Активна робота, проведена для пошуку шляхів наповнення бюджету забезпечила у 2020 році формування дохідної частини селищного бюджету на рівні 15-16 млн грн.

Завдяки співпраці з Всеукраїнською асоціацією громад, Асоціацією малих міст, Асоціацією міст України та народними депутатами відновлено оплату земельного податку від Укрзалізниці, що приносить нашому бюджету додатково 15%.

У процесі пошуку альтернативних джерел фінансування соціально важливих для селища  проєктів та в результаті напруженої роботи вдалося розпочати співробітництво з міжнародними організаціями. В 2016 році Конгрес місцевих влад Ради Європи відібрав селище як тестовий майданчик для впровадження механізмів демократії участі.

В селищі запроваджено комплексний механізм впливу громади на формування та розподіл бюджету:

1) Участь різних категорій жителів громади (влада, бізнес, громадські активісти, молодь, ветерани) у формуванні/корегуванні стратегічних об’єктів «великого будівництва громади» через участь у щорічній стратегічній сесії «Немішаєве: сьогодення та майбутнє» у форматі світового кафе.

2) Система відкритого механізму бюджетних запитів: вперше застосувалася в 2019 році через відкритий захищений онлайн збір запитів громади щодо потреб фінансування. Кожна організація селища та кожен житель громади мали можливість направити свої відкриті для інших пропозиції до розподілу бюджету. В 2019 році було зібрано близько 200 пропозицій, які виносились на розгляд депутатів.

Через використання механізму google-форм жителі подавали заявки, які автоматично відображалися у документі відкритому для всіх. Після розгляду депутатів, всі ці запити були прокоментовані щодо можливості/неможливості врахування та публічно озвучені.

3) Гарантований секторальний розподіл бюджету на соціальні напрямки (0,5% – молодь, 0,25% – ветерани/освіта дорослих, 2,5% – спорт, 2,5% – первинна медицина, 4% – культура, 15% – освіта).

4) Бюджет участі: 2% бюджету селища щороку (2017, 2018, 2019 рр. ) направляється на проведення конкурсу  проєктів «Бюджет участі селища Немішаєве» з обмеженням 30000 грн. на кожен  проєкт. Завдяки цьому щороку в селищі реалізується 7-9  проєктів безпосередньо ініційованих жителями громади.

5) Відкритий бюджет: в 2020 році реалізовано механізм детального роз’яснення громаді витрат бюджету селища з можливістю кожного жителя коментувати та надавати пропозиції та отримати швидкі коментарі.

Громада постійно ділиться досвідом в рамках обмінів делегаціями громади та різноманітних семінарів з розвитку громади.

Захист та повернення власності громади

За 2015-2020 р. р. повернуто у власність громади будівлю руїн маєтку Остен-Сакенів, оформлено у власність територіальної громади об’єкти комунальної власності (приміщення Немішаївської лікарні, паркові та лісо-паркові зони, КНС№4 та водонапірну башту на масиві “Привітний”). Вирішується питання про повернення у користування громади земельної ділянки під руїнами маєтку Остен-Сакенів. Це надасть нам юридичну можливість їх реставрації.

До 2015 року більшість об’єктів громади було передано у приватні руки. Серед них не тільки землі, але й руїни маєтку Остен-Сакенів, ставки на масиві Інститут і навіть очисні споруди громади.

Незважаючи на спротив району у наданні технічного паспорту на будівлю, за рахунок селищного бюджету виготовлено дублікат технічного паспорту та оформлено право власності громади на приміщення дільничної лікарні, на земельну ділянку лікарні та навколишньої території. Таким чином, територія Немішаївської лікарні наперед закріплена за закладами охорони здоров’я громади.

Захист лісо-паркових та рекреаційних зон:

З метою забезпечення збереження пріоритетних лісо-паркових зон здійснено інвентаризацію та оформлення парків та зелених зон селища.

Після неодноразових зустрічей та перемовин, користуючись новим положенням на рівні держави, в 2020 році вибороли право доступу громади до ставків на масиві Інститут. Попереду складні завдання по їх відновленню. Орендар, якому ще до 2015 року були передані дані об’єкти, не належним чином за ними доглядав. Вони суттєво зміліли.

Для вирішення проблем річки Топірець та яру на рівні Київської ОДА було ініційовано створення комісії та здійснено передпроєктне дослідження території спеціалістом профільної наукової установи. За попередньою оцінкою вартість виготовлення проєкту по очистці річки Топірець складає 1,2 млн. грн. Без даного  проєкту запускати роботи в захисній зоні річки заборонено.

Декілька разів здійснювався комісійний огляд схилів яру та ліквідація скидів каналізації окремими громадянами.

Облагородження яру розпочали з прокладання плитки по пішохідній доріжці в яру та розробці і реалізації  проєкту Громадський простір “Пірс”. З плиткою допомогли партнери Київського Палацу дітей та юнацтва, з яким домовились про патронат над селищем.

До реалізації долучилися  проєкт “Будуємо Україну разом” та Науково-мистецька платформа “Острів”. Наступним в планах є реконструкція сходів в яру. Це складна інженерна конструкція з великими перепадами висот та необхідністю здійснення робіт по укріпленню схилу. Тому зробити їх так просто, як доріжку, не вийде. Згідно розробленого  проєкту вартість цих робіт становитиме 3,2 млн. грн в цінах 2020 року.

Прикладом якісного залучення громади стала реконструкція Парку Шевченка. Відкриті обговорення планування парку та долучення небайдужих жителів забезпечили здійснення його реконструкції з мінімальним бюджетом (740 000 грн). Сьогодні це одне з основних місць урочистих подій, святкувань, концертів та фотосесій громади.

В рамках одного з  проєктів переможців бюджету участі селища розпочато розчистку паркової зони перед Немішаївським НВК (сплановано територію та розчищено хащі). В подальшому планується прокладання доріжок, встановлення лавок, освітлення та будівництво лазанки для дітей.

Відповідно до звернення жителів, розрівняно територію біля масиву багатоповерхівок вул. Шкільна, проведено роботи з меліорації та заплановано закладання, спільно з жителями, паркової зони.

Дорожнє господарство

Стан доріг селища потребує пильної уваги. Коштів селищного бюджету не достатньо для одночасного та швидкого вирішення питань з дорогами по всьому селищу. Це понад 27 км доріг. Щоб зробити капітальні ремонти на них одночасно потрібно близько 50 млн. грн.

В середньому вартість 1 кв. м асфальту коштує 400-550 грн. Тому з настанням оптимального температурного режиму (+10) в першу чергу вирішуються питання ямкового ремонту. Капітальний ремонт доріг планується завжди за рахунок співфінансування з обласним бюджетом (кошти програм соціально-економічного розвитку) та дорожнього фонду (державний бюджет). Селище повинне забезпечити співфінансування 15% одразу після укладання договору. Саме тому, на початку року селищна рада акумулює кошти на співфінансування та в кінці року витрачає кошти на підготовку/коригування проєктів, на які планує шукати кошти на наступний рік. Після передачі коштів на область (обласну раду), всіма питаннями будівництва займається Управління капітального будівництва ОДА.

Селищна рада здійснює місцевий супровід виконання робіт. Якщо область не виділяє коштів на співфінансування капітальних ремонтів, кошти перерозподіляються на інші об’єкти, які можуть бути профінансовані на 100% лише з селищного бюджету. Роботи по ремонту однієї дороги можуть оплачуватись лише з одного бюджету (обласного або селищного). Селищна рада не має права проводити поточний ремонт в один і той же рік на вулиці, де заплановано капітальний ремонт з обласного бюджету.

Побудовано тротуар по вул. Заводській, Перемоги, Різдвяній, доріжку до вул. Шкільна.

За 2016-2020 роки здійснено:

Вид робіт 2015 2016 2017 2018 2019 2020- 9 місяців
Поточний ремонт 305 811,8 550 722,55 549 288,53 1 403 583,01 639 983,74 834 290,98
Капітальний ремонт 987 096,6 300 568,26 5 128 551,76 966 878,96 1 114 406,46 79 500
Співфінансування КОДА (селищний бюджет) 746 040
Фінансування з області           349 0731
Разом по співфінансуванню           4 236 771
Всього 1 292 908,4 851 290,81 5 677 840,29 2 370 461,97 1 754 390,2 5 150 561,98

 

Житлово-комунальне господарство

За 5 років оформлено власність громади на каналізаційно-насосну станцію (КНС) №4, налагоджено централізоване водопостачання масиву “Інститут”, реконструйовано свердловину та прокладено новий трубопровід на масиві «Біохімічний», забезпечено централізоване водопостачання ДНЗ «Лісова казка» та вул. Лісова, відновлено роботу 3-х свердловин, збудовано ділянку самопливної каналізаційної мережі протяжністю 450 метрів по вул. Чкалова, міні-КНС для багатоквартирного будинку по вул. Технікумівська, 14, реконструйовано з заміною котла квартальну котельню по вул. Затишна, встановлено нову котельню в ДНЗ “Лісова казка”, обладнано новими насосами КНС та проведено роботи з ремонту станції очистки води ОСББ “Світлиця”. Демонтовані залишки старої залізобетонної огорожі та здійснено огородження свердловини на масиві “Привітний”.

Значна частина жителів селища не розуміє що входить в перелік комунальних послуг, за які вони сплачують та не слідкують за станом спільного майна в якому проживають. Вже понад 10-15 років до ЖКП не сплачуються кошти за поточний ремонт покрівель багатоквартирних будинків, ремонти в під’їздах, утримання підвалів, тощо. Тому у ЖКП «Немішаєве» відсутній фонд та необхідний персонал для проведення поточного та капітального ремонту покрівель та виконання інших будівельних робіт.

Немішаївською селищною радою було запроваджено механізм співфінансування робіт з капітального ремонту покрівель багатоквартирних будинків у розрахунку 50/50 між мешканцями та селищною радою. Даною програмою скористалися мешканці будинку за адресою вул. Затишна, 2 та один з під’їздів вул. Горького, 1.

Селищна рада намагалася домовитись про повернення очисних споруд у власність громади. Через банкрутство Біохімзаводу у 2005 році вони були передані у приватну власність. Це унеможливлює здійснення їх реконструкції та капітального ремонту з залученням обласних коштів. Вирішенням є будівництво нових очисних на комунальних землях громади. До моменту об’єднання це було важко зробити оскільки очисні знаходяться на землях Микулицької сільської ради. Водопровідно-каналізаційна система селища потребує реконструкції і має стати пріоритетом на наступні роки.

 

Освіта

До жовтня 2020 року основні питання забезпечення діяльності закладів освіти покладаються на райдержадміністрацію та безпосередньо на районний відділ освіти. Коштів районного бюджету недостатньо для забезпечення підтримки та розвитку закладів освіти на належному рівні. Тому селищна рада щороку виділяє кошти селищного бюджету для підтримки закладів освіти. Бюджетною комісією визначено та узгоджено з депутатами, що не менше 15% бюджету селища до об’єднання йде на розвиток закладів освіти. Додатково до цього здійснюється співфінансування великих об’єктів при залученні зовнішніх коштів.

Кожен з навчальних закладів самостійно визначає напрямок використання коштів запланованих селищною радою. Витрати на освіту суттєво зросли:

Запроваджено програму відзначення кращих учнів школи та вчителів які їх підготували.

  2015 2016 2017 2018 2019 2020 (План)
Витрати на освіту (крім витрат на будівництво) 0 763 300,00 1 243 800,00 957 100,00 1 991 300,00 1 660 800,00

Енергозбереження

За період 2015-2020 роки введено в експлуатацію нову модульну котельню ДНЗ «Лісова казка», здійснено реконструкцію системи опалення адміністративного приміщення селищної ради. Реалізовано комплексний  проєкт енергозбереження Немішаївського НВК на умовах 15% співфінансування з областю (загальна вартість виконаних робіт понад 15 млн. грн). Передано кошти до районного бюджету та розроблено  проєкт термомодернізації Немішаївської лікарні. Розроблено  проєкт енергозбереження та водовідведення Немішаївської ЗОШ № 1 (вартість робіт – 44 млн. грн);  проєкт подано на фінансування до ОДА. Здійснено роботи по заміні котла та реконструкції квартальної котельні по вул. Затишна, 1 (обслуговує школу, дитсадок, лікарню). Більшість із цих  проєктів були критичними для громади. Школи та дитсадки могли залишитись без опалення через застаріле та аварійне обладнання.

За останні 4 роки вартість електроенергії виросла в рази. Це змусило нас шукати ефективні механізми забезпечення комфорту проживання з одночасним збереженням бюджету. В 2018 році після зростання вартості електроенергії селище Немішаєве провело заміну всіх ламп освітлення на енергоефективні LED-лампи та світильники. Це забезпечило економію понад 50% коштів на оплату електроенергії. Разом з тим, під час проведення аналізу механізмів регулювання зовнішнього освітлення було виявлено інші суттєві втрати через несвоєчасність включення/виключення наявними автоматичними механізмами (датчики освітленості та механічні реле).

В 2018 в якості експерименту в селищі було запроваджено механізм дистанційного пуску зовнішнього освітлення через GSM-пуск по таблиці включення з прив’язкою до геокоординати. На основі геокординат час включення та виключення зовнішнього освітлення селища визначався з точністю до секунди для кожного дня року. Світло виключалося за 30 хв до сходу сонця та включалося через 30 хв після заходу сонця в селищі. Це рішення вдалося реалізувати через сервер громади на основі розроблених раніше механізмів колцентру.

В 2020 році дане рішення було модифіковане з заміною GSM-модулів пуску астрономічними реле з тими ж пусковими характеристиками та проведенням додаткової лінії для забезпечення автономного освітлення в нічні часи. Тепер реле освітлення контролюється лише раз на пів року замість перевірки кожні 10 днів, зникли звернення жителів щодо несвоєчасного включення зовнішнього освітлення з одночасним забезпеченням економії бюджетних коштів, які були направлені на додаткову модернізацію системи зовнішнього освітлення.

Здійснено розробку  проєкту та встановлення/реконструкцію мереж зовнішнього освітлення вул. Шкільна та Ювілейна. Проведено прокладання понад 5 км ліній зовнішнього освітлення.

Безпека селища

Для забезпечення контролю правопорушень в межах селища реалізовано систему відеонагляду за ключовими перехрестями та громадськими місцями селища. Система обслуговується та потребує постійного супроводу та модифікації.

У 2018 року проведено перемовини з загальноукраїнським  проєктом «Безпечні дороги України» про встановлення додаткових камер за рахунок грантових коштів з можливістю визначення номерів автомобілів. Це забезпечило встановлення камери контролю швидкості перед небезпечним перехрестям Варшавської траси на повороті на вулицю Технікумівська.

В 2015 році правопорядок в селищі забезпечував 1 дільничний, який окрім Немішаєвого обслуговував ще 8 населених пунктів від Луб’янки до Пороскотня. Потрібно було вирішувати питання про забезпечення безпеки в селищі. Селищною радою було запроваджено програму “Безпечне селище”, в рамках якої охорона правопорядку в селищі підтримувалась громадським формуванням з долученням охоронного підприємства Холдингу «Атлант». Всі діти початкових класів отримали світловідбивачі з контактами служби швидкого реагування. Громадське формування з охорони правопорядку забезпечувало щоденне патрулювання та супровід всіх масових заходів селища. Місячний бюджет складав 10-15 тис. грн. На час відновлення системної роботи національної поліції це забезпечило дотримання правопорядку в селищі. У 2020 році досягнуто домовленості про посилення контролю правопорядку зі сторони національної поліції. Селищна рада забезпечила оплату закупівлі техніки та запчастин для авто поліції, що обслуговуватиме громаду.

Розвиток участі

З 2017 року з метою розвитку неформальної позашкільної освіти та участі шкільної молоді в селищі Немішаєве створено Молодіжний парламент та виділено приміщення для його діяльності у Будинку культури. Перший президент Немішаївського молодіжного парламенту Артем Зазека за результатами діяльності був обраний у 2018 році послом європейської молоді в Україні.

Для молоді від 18 до 35 років запроваджено розвиток участі через підтримку  проєктів в рамках конкурсу «Бюджет участі».

З 2018 року до цього додалося створення спеціалізованих громадських рад, які отримали повноцінне право самостійно визначати напрямки діяльності та поточного фінансування.

Це суттєво підвищило реальну активність громадських активістів та забезпечило залучення молоді до активної участі в організації та проведенні різноманітних заходів, щоби вони відповідали реальним потребам та інтересам громади. Немішаєве стало першим селищем в Україні, в якому запровадили окремі спеціалізовані громадські ради з питань культури та молодіжної політики, що закінчили формування комплексної системи розвитку участі молоді. Зросла вмотивованість молоді на нові рішення і налагодження зв’язків шляхом створення простору, який допомагає ділитися своїми думками, почуттями та ідеями.

Додатково до виділених на конкурс  проєктів «Бюджет участі» 200000 грн. молодь залучила ще понад 120000 грн. позабюжетних коштів.

Молодіжна політика, культура та спорт

Немішаєве роками славиться розвитком культури. Але до 2015 року фінансування культури, молоді та спорту практично не здійснювалося. За 5 років ситуацію вдалося кардинально змінити. Започаткували виступи театральних колективів та навіть організували театральну постановку за участі представників громади.

В 2018 році почала діяти Громадська рада з розвитку культури селища, до якої залучені представники всіх культурних осередків селища (школа мистецтв, міський будинок культури, будинок культури коледжу, міська бібліотека, школа № 1, НВК, «Калинові дзвони», «Калинонька», депутатський корпус, дитячі творчі студії, гуртки, колективи) та громадські активісти.

Вертеп підготовлений активістами селища за участю молоді Немішаєвого, Микулич, Клавдієвого став родзинкою Різдвяних привітань 2016 року не лише для жителів селища, а й для Міністерства молоді і спорту України, та був особисто відмічений Міністром Ігорем Ждановим.

Міцніють та виходять далеко за межі селища наші фестивалі:

         У 2016 році вперше в Україні в Немішаєві на руїнах маєтку графа Остен-Сакена відбувся Фестиваль театру поза сценою «Osten-Saken off-stage festival». Це фестиваль обміну новими експериментальними ідеями. Окремі жителі громади насміхались “В Нью-Васюки їде шахматний турнір”, але ми пройшли це та зробили його щорічним. Метою фестивалю стало створення міжтеатральної комунікації і винесення театру за рамки куліс і сцени. Приємно, що театри, які приймали активну участь у фестивалі, у подальшому були визнані мистецтвознавцями головними театральними явищами українського театру 2016 року. Фестиваль став щорічним та виступив основою для залучення професійного театру до виступів на сцені Немішаївського будинку культури.

Традиційний для селища Фестиваль «Великодні дзвони», що організовується за суттєвої підтримки активістів селища, громади Церкви Різдва Пресвятої Богородиці та особисто отця Ярослава Чопаня зростає з року в рік. До нас приїжджають виступити гості-учасники з багатьох навколишніх населених пунктів, численні дитячі роботи подаються на конкурс дитячих робіт, а селище місяць наповнюється майстер-класами для дітей та чудовою концертною програмою;

Розширюється фестиваль «Пісня єднає друзів», що організовується під загальним керівництвом Заслуженого діяча мистецтв України Миколи Куценко.

Активну участь у розвитку культури селища беруть наші кращі колективи «Калинонька», «Чорнобривці», «Калинові дзвони», “ЕнерджиДенс” колектив школи мистецтв, центр «Етюд», центр «Життя прекрасне», Котигорошко, колективи навчальних закладів селища.

Розвиток широкої зовнішньої співпраці забезпечив прийняття в селищі академічного хору українців з Філадельфії “Акколада”.

 • фестиваль «Великодні дзвони», проводився вже вшосте, до нас приїхали виступити гості-учасники з багатьох навколишніх населених пунктів, більше трьохсот дитячих робіт були заявлені на конкурс дитячих робіт, чотири тижні поспіль на вихідних були майстер-класи для дітей і, звичайно, чудова концертна програма;
 • фестиваль «Пісня єднає друзів», що проводився втретє, відвідали колективи з усієї України;
 • фестиваль театрів поза сценою «Osten-Saken Off-stage Festival», проводився втретє, географія учасників сягнула за межі України.

Постійно на високому рівні проводяться планові заходи в селищі: Новорічна ніч, Колодій, День пам’яті героїв Крут, Шевченківські дні, День пам’яті та примирення, День Перемоги, міжнародний День захисту дітей, День молоді, День родини, День безпритульної тварини, День прапора, День Незалежності України, День селища, День людини поважного віку, День Захисника України, Покрова, День Козацтва, День УПА, День звільнення селища від фашистських загарбників, День пам’яті жертв Голодоморів, День Святого Миколая.

Слід також відзначити і розвиток спорту на території селища – в 2018 році почала діяти Громадська рада з питань спорту, в якій є представники шкіл, спортивних гуртків та секцій, громадські активісти. Протягом 2018 року на спортивні заходи, участь команд селища у змаганнях з ушу, футболу, волейболу та придбання спортивного інвентарю було спрямовано 250 тис грн. Для немішаївців та гостей селища всю зиму працює безкоштовна льодова ковзанка.

Надзвичайно вдалим було поєднання роботи двох громадських рад (культура + спорт) під час святкувань Дня селища.

Запроваджені новації у сфері молодіжної політики дали свої плідні результати. У 2018 році представники Немішаївського молодіжного парламенту активно сприяли наповненню реєстру територіальної громади.  проєкт Формування карти геолокації, реалізований з залученням молодіжного парламенту, став Кращою практикою місцевого самоврядуванння в Україні в 2018 році.

  2015 2016 2017 2018 2019 2020 (План)
культура 25 тис. 92 тис. 213,8 тис. 237,7 тис. 443,1 тис. 429,7 тис.
спорт   1 тис.  250 тис.  250 тис.  250 тис.  250 тис.  250 тис.
молодіжна політика 0 50 тис. 50 тис. 50 тис. 50 тис. 50+50 тис.
Бюджет участі 0 0 200 тис. 200 тис. 270 тис.  

Залучення волонтерів

30 листопада 2017 року в приміщенні Міжнародного конгрес-центру “Український дім” пройшла церемонія складання присяги волонтерами Корпусу миру США в Україні. Один з 72-х волонтерів, Джордж Стантон, склав присягу працювати 2 роки в селищі за напрямом розвитку та консолідації громади. 16 жовтня 2019 року в селище завітав ще один волонтер з США Ерік Морз, який, щоправда, встиг пропрацювати в громаді лише кілька місяців та був евакуйований разом з іншими волонтерами по всій Україні внаслідок епідемії коронавірусу.

Немішаєвому пощастило пройти відбір і стати одним з 15 населених пунктів, що прийматимуть у себе  проєкт Будуємо Україну Разом – БУР, який вже 5 років будує стіни помешкань і руйнує стіни між людьми. На початку липня у Немішаєвому прошов літній волонтерський табір БУР, впродовж якого волонтери та мешканці

 • створили громадський простір – облаштування частини яру біля школи мистецтв та взяли участь у добудові культурно-просвітницького центру на території церкви Різдва Пресвятої Богородиці;
 • допомогли потребуючим сім’ям шляхом ремонту їх помешкання;
 • створили мурал вздовж залізниці.

19 травня 2019 року 80 волонтерів організації Ukrainian Volunteer Service з різних куточків України допомагали нашій громаді в рамках підготовки освітньо-культурних заходів, що заплановані на червень-липень.  Волонтери розчистили хащі та розібрали обвалені цеглин руїн садиби Остен-Сакен. Саме тут з 04 по 07 червня традиційно пройшов освітньо-мистецький фестиваль під відкритим небом Osten-Sacken Off-Stage Festival. З 20-го століття ця садиба була прикрасою Немішаєвого і тривалий час була серцем культурних подій. Але 20 років тому сталася велика пожежа, і відтоді лише в 2016 році стіни графського маєтку, вірніше, те, що від них залишилося, знов стали осередком культурного життя.

З 08 по 13 липня 2018 року в селищі пройшов захід, який організовували волонтери Корпусу Миру США, під назвою Табір Модель ООН. В таборі взяло участь 60 учасників з усієї України, з них п’ятеро немішаївців.

Розвиток підприємництва

Згоду на підтримку  проєкту смарт-громади надав керівник найбільшого технопарку Європи «Софія Антіполіс».

Серед проблемних питань варто зазначити наявність недобросовісних користувачів земельних ділянок, які не уклали договір оренди та не сплачують оренду землі. Інформацію про них передали прокуратурі Київської області. Готуються позови для захисту інтересів селища за підтримки прокуратури.

Крім того, слід зазначити, що деякі підприємства та підприємці селища не зареєстровані в селищі та сплачують податки в сусідніх громадах.

Принципова позиція депутатів, апарату та виконкому щодо упорядкування поштових адрес у селищі Немішаєве забезпечила захист інтересів жителів будинків по вул. Шкільна від зловживань з боку забудовника Скопенка А. Перевірка прокуратури довела вірність прийнятого рішення, а здоровий глузд громади не дав піддатись на провокації недобросовісного забудовника.

Соціальний захист. АТОвці/афганці/ліквідатори ЧАЕС/ ветерани

         Додатково до підтримки діяльності селищної ради ветеранів в 2017 році в рамках  проєкту Ради Європи “Мери – лідери змін” було запущено клуб ветеранів “Надія” та передбачено фінансування на заходи клубу. З 2015 до 2020 року фінансування заходів для старшого покоління зросло з 5 тис. грн. до 40 тис. грн. Організовувались поїздки представників старшого покоління громади в Славутич, Тернопільську та Івано-Франківську області. Було суттєво збільшено кошти передбаченого на фінансування програм соціального захисту. В період початку боротьби з короновірусом було організовано супровід забезпечення соціально-незахищених верств. Відповідно до рішення селищної ради на потреби ветеранів АТО виділено кошти на харчування дітей АТОвців в навчальних закладах, відзначення до Дня Захисника України та вирішення окремих інфраструктурних проблем щодо електрифікації вул. Личака. Окрім АТОВців до пам’ятних дат також започатковано підтримку для афганців та ліквідаторів аварії на ЧАЕС. В 2016 році виділено 8 земельних ділянок під індивідуальну забудову для учасників бойових дій в зоні АТО.

Колектив та відкритість влади

Всі сесії селищної ради є відкритими для жителів. Будь-хто може прийти та бути присутнім. В 2016 році ми організували онлайн-трансляцію сесій. Трансляція була на деякий час призупинена під час активних дій по відстоюванню права громади на об’єднання.

Немішаївська селищна рада виступила платформою для розвитку потенціалу молодих спеціалістів. Апарат селищної ради постійно проходить навчання в рамках регіональних, загальноукраїнських та міжнародних тренінгових програм. У 2016 році двоє спеціалістів Немішаївської селищної ради за рекомендацією голови вступили до Аспірантури Національної академії державного управління при Президентові України. Олексій Степовий після 3 місяців роботи у селищній раді пройшов відбір на стажування у Головному департаменті впровадження реформ Адміністрації Президента України та був помічником Голови фракції ПП «Самопоміч» у Верховній Раді України. За 5 років 3 з 5 залучених спеціалістів та радників Немішаївської селищної ради, що приймали безпосередню участь у розробці  проєктів розвитку селища, стали кандидатами наук з державного управління. Всі радники працюють на громадських засадах.

У 2018 році апарат селищної ради поповнився новими молодими спеціалістами, які активно включились в розвиток селища. Також вже на постійну роботу в селищну раду перейшов волонтер, який вже понад 3 роки працював на громадських засадах – Євген Лисенко.

В рамках  проєкту “Мери-лідери змін” налаштовано систему колл-центру громади, що стане в подальшому основою для розбудови колл-центру ОТГ.

Відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», інформація про пленарні засідання сесій, засідання комісій ради,  проєкти рішень заздалегідь розміщується на офіційному веб-сайті селищної ради http://nem-rada.gov.ua, всі заяви та клопотання попередньо вивчаються і обговорюються на засіданнях постійних комісій.

Крім того, на веб-сайті селищної ради постійно анонсуються планові заходи селищної ради та інформація про їх проведення, надається інформація про події в селищі, розміщуються новини та оголошення, прийняті нормативні документи. Всі заходи, які проводить селищна рада, поза всяким сумнівом, є відкритими для представників громади та засобів масової інформації, які також висвітлюють події, що відбуваються в селищі.

Проходження таких навчань дало можливість заступниці селищного голови Оксані Карповець-Лисенко забезпечити розробку Плану місцевого економічного розвитку селища Немішаєве, який отримав найвищу оцінку експертів Світового банку серед 124 громад з 6-ти країн-учасників.

Ефективно та на високому професійному рівні здійснюють діяльність «старійшини» апарату селищної ради Хоменко О. К, Лавриненко Т. К. та Зайцева Н. Й. Їх робота є основою для стабільного та безперебійного надання послуг на належному рівні.

Надія Зайцева успішно зробила перехід на автоматичне ведення бухгалтерії, електронні платежі та подання звітності, що забезпечує суттєву економію часу персоналу: Катериною Леоненко, Юлією Іваницькою та Марією Петренко.

Запроваджено посаду паспортиста та організовано ведення реєстрації громадян. З цим завданням швидко та на високому професійному рівні справляється Олена Лещенко.

Для забезпечення підготовки до запуску ОТГ документознавцем Людмилою Гаврилко сформовано реєстр територіальної громади селища, налаштовано систему електронного документообігу та підключено систему управління  проєктами в громаді. На базі селища проходитиме дослідне випробування та налаштування система дистанційного самостійного подання документів до центрів обробки даних.

Завдяки активній діяльності військово-облікового столу селища, а саме Олена Віталіївна Смоловик, селище належним чином виконує встановлені нормативи по формуванню складу Збройних Сил України на контрактній основі. Ведеться облік призовників, солдатів, сержантів, офіцерів запасу, учасників бойових дій.

Будь-яких погодних умов за належне прибирання вулиць та парків селища щира подяка Танасу Середенку, а за алею біля ЖК Світлиця – Василю Левченку. На жаль, один з двірників селищної ради, Володимир Лазнюк, помер. Поки не можемо знайти працівника, який би замінив його належним чином.

Сформувати ефективну діяльність апарату селищної ради в сучасних умовах можливо лише за умови організації належних умов праці та розвитку персоналу. За 5 років забезпечено оновлення комп’ютерної техніки працівників, що забезпечує пришвидшення роботи та покращення якості послуг. В 2020 році селищна рада отримала від Всеукраїнської асоціації громад ноутбуки та іншу техніку на суму до 100 тис. грн., частина з цієї техніки забезпечує роботу Немішаївської селищної ТВК.

Благоустрій

Вперше встановлено повсюдно урни для сміття вздовж вулиць селища та здійснюється їх обслуговування, освітлено приватний сектор вул. Шкільна, здійснено роботи з огородження місцевого кладовища.

Проведено великий обсяг робіт по кронуванню дерев та вилучення сухостою, санітарна санація тополь вздовж траси та на масиві Технікум. При цьому висаджена значна кількість нових зелених насаджень.

Щороку перед початком навчального сезону та з метою забезпечення безпеки дітей та жителів селища наноситься дорожня розмітка пішохідних переходів. Встановлюються дорожні знаки для забезпечення безпеки на дорогах.

         Побудовано 2 стадіони для мініфутболу та проведено роботи з ремонту льодового катка.

         Огороджено кладовище, здійснено ліквідацію аварійних дерев, збудовано новий колодязь.

         Виконкомом навесні та восени проводились місячники по благоустрою. Протягом цього періоду в селищі було впорядковано:

 • два парки та сквери (1,8 тис кв. м);
 • прибрано та відремонтовано ігрові споруди на восьми дитячих майданчиках (2,0 тис кв. м);
 • прибрано п’ять спортивних майданчиків (0,2 тис кв. м);
 • очищено 10 км вулиць та доріг;
 • прибрано міське кладовище (2,6 тис кв. м);
 • ліквідовано стихійне сміттєзвалище по вул. Технікумівській;
 • розпочато очищення від сміття та сухостою берегів річки Топірець;
 • прибрано побутові відходи на несанкціонованих сміттєзвалищах, в тому числі і за участі активних мешканців селища.

Перед початком навчального сезону та з метою забезпечення безпеки дітей та жителів селища нанесена дорожня розмітка пішохідних переходів – 64,5 тис грн, облаштовані пристрої примусового зниження швидкості руху. Актуальними для вирішення є питання встановлення дорожніх знаків по селищу.

На оплату послуг з благоустрою територій загального користування за рік використано на:

 • вивіз сміття з місць загального користування – 65 тис грн;
 • косіння, прибирання – 25 тис грн;
 • очистка доріг від снігу – 78,5 тис грн;
 • посипання піщано-соляною сумішшю – 12,4 тис грн;
 • закуплено піщано-соляної суміші – на 33,7 тис грн.

Житловий фонд, забезпечення житлом

Після тривалого судового процесу оформлена в комунальну власність відумерла спадщина – однокімнатна квартира № 42 в будинку № 48 по вулиці Заводській, господарі якої давно померли, а спадкоємці не знайшлися. Квартирі надано статус службового житла. Дана квартира була надана для тимчасового проживання на період здійснення повноважень волонтера Корпусу Миру Джорджу Стантону та Еріку Морзу.

До моменту оформлення в комунальну власність ще однієї квартири без спадкоємців (вул. Південна, 45 кв. 1), в порядку охорони спадкового майна, ЖКП «Немішаєве» наданий дозвіл на обслуговування даної квартири. Ще одна службова квартира (вул. Заводська, 47-в, власником якої є Бородянська районна рада), надана для проживання сім’ї лікарів, переселенців із зони АТО.

Завдяки зусиллям небайдужих мешканців новобудов та за підтримки селищної ради в селищі створено перше ОСББ «ЖК «Світлиця», до якого перейшли повноваження по управлінню будинками № 2, 4, 6, 8, 10 по вулиці Гагаріна від ТОВ «Євробуд». Дана ініціатива повинна стати прикладом дієвого самоврядування для всіх мешканців багатоповерхівок.

Соціальний захист населення

По Програмі пільгових перевезень громадян виділено 93 тис грн, а для відшкодування чорнобильцям вартості проїзду до санаторно-курортних закладів – 3,4 тис грн. Практика соціальної картки Немішаївця активно популяризується в області та Україні.

За 2018 рік надана матеріальна допомога громадянам різних категорій зросла на 20% та склала 303 тис грн (у 2017 році – 252, 3 тис грн). Згідно прийнятого Положення про матеріальну допомогу максимальні суми виплат, передбачені для важкохворих осіб та становлять 5000 грн одноразової виплати.

Охорона здоров’я

До моменту створення ОТГ за розвиток медицини в селищі відповідають районний центр медичної допомоги (керівник – Микола Бовсуновський), який підпорядкований Бородянській районній раді (голова комісії по медицині – Людмила Синецька) та Бородянська центральна районна лікарня (керівник – Ігор Чебишев). Також на базі Немішаївської лікарні здійснюється постійне базування бригади екстреної медичної допомоги Філії «Вишгородська станція екстреної медичної допомоги». Це саме екстрена медична допомога, а не невідкладна. Невідкладна медична допомога (“швидка”) базується в Бородянці.

Враховуючи недостатність коштів в районному бюджеті, Немішаївська селищна рада частково дофінансовувала окремі районні програми розвитку медицини.

За кошти селищного бюджету для потреб лікарні придбані отоскоп, мікроскоп, комп’ютери сімейним лікарям, медична сумка, запчастини на авто, запчастини на обладнання в кабінеті електротерапії, в 2020 році виділено кошти на ремонт сходів та закупівлю матеріалів (200 000 грн). Щороку виділяються кошти на програму зубного протезування декретованих груп населення. Постійно здійснюється підтримка та фінансування районної програми донорства крові. В 2020 році селищною радою передбачено трансферт до районного бюджету на заробітну плату працівнику для відновлення діяльності рентген-кабінету. Рентген-апарат відремонтовано районною лікарнею.

В 2018 році Бородянська центральна районна лікарня прийняла рішення про переведення відділень терапії та невралгії в Бородянку. Немішаївській селищній раді не підпорядкована вторинна медицина. Головою постійної комісії районної ради з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, освіти є Людмила Синецька. Після переведення відділень до Бородянки Бородянська районна рада відмовилася в повному обсязі фінансувати витрати на опалення приміщення лікарні. Витрати на опалення цілісного майнового комплексу лікарні становлять близько 1,5 млн. грн. /рік. Район відмовлявся оплачувати 130 000 грн. щомісячно (!) за опалення приміщень лікарні що не опалюються. За осінньо-зимовий сезон це становило 500-650 тис. грн. Враховуючи відсутність медичних закладів, що погоджувалися взяти на себе утримання 2-3 поверхів лікарні, депутатами Немішаївської селищної ради було прийнято одноголосне рішення про проведення робіт з тимчасового відключення (відрізки) від централізованого опалення 2 та 3 поверхів. Таким чином, за опалювальний сезон було зекономлено понад 400 тис. грн. та було збережено приміщення лікарні від можливого відключення через несплату районом за опалення.

Для відновлення роботи пустуючих площ лікарні було проведено перемовини з медичними закладами. Інститут невідкладної та відновлювальної хірургії ім. Гусака готовий був розміщуватись на даних площах. У квітні 2019 року на розгляд сесії Немішаївської селищної ради готувалось питання про підписання відповідного меморандуму про наміри. Питання винесли на обговорення громади в приміщенні лікарні. Окремі представники громади виступили категорично проти та зірвали підписання меморандуму про наміри розміщення медичного закладу у нашій громаді. Тому з 2021 року він розпочинає свою роботу на базі Ірпінської міської лікарні. Ірпінська громада виявилася розумнішою.

В 2018 році приміщення Немішаївської лікарні оформлено у власність громади та землі оформлено під “землі медицини”. В 2019 році під програму розвитку сільської медицини була можливість на території лікарні збудувати окрему енергоефективну будівлю за умов 15% співфінансування. Держава виділяла кошти саме на будівництво. Дана пропозиція також була зірвана після обговорення в лікарні.

Для забезпечення повноцінного запуску невідкладної медичної допомоги (“швидкої”) у громаді здійснено домовленість з німецьким благодійним фондом, який готовий передати реанімобіль (б/у) для потреб громади. Даний автомобіль вже викуплено фондом та готуються документи для його ввезення в Україну.

Після виборів 2020 громада повністю буде відповідати за первинну медицину, тому вирішувати питання щодо налаштування якісної роботи медичного закладу громади буде простіше.

Інвестиційна діяльність

За 2018 рік Цільовий фонд отримав інвестиційних коштів на суму 216,5 тис грн.  Затверджені показники нормативів для одиниці створеної потужності для об’єктів будівництва, по яким визначались суми договорів пайової участі при введенні об’єктів в експлуатацію.

Всього за 2018 рік надійшло коштів від підприємців по договорам пайової участі – 189,6 тис грн.

Рішенням селищної ради змінено цільове призначення земельної ділянки по вулиці Заводська під промисловість, що забезпечить відкриття у 2019 році підприємства харчової промисловості, яке забезпечить створення додатково 100 робочих місць в селищі.

 

Що ще потрібно реалізувати:

 • будівництво Центру надання адміністративних послуг;
 • ремонт та утеплення Немішаївської лікарні (проєкт на 12 млн. грн); запуск на базі приміщень лікарні державного медичного проєкту з реєстрацією та сплатою податків в громаді.
 • асфальтування вулиць: Технікумівська, Заводської, Горького, Шкільної (5,2 млн. грн), Ювілейної (4,7 млн. грн), Личака, Лісової, дороги на Ворзель через кооператив “Ясна поляна”, вул. Пушкіна, окремих ділянок вул. Шевченка, привокзальної площі та вул. Різдвяної, масиву “Південний”, заміна та продовження тротуару по Заводській та будівництво тротуару по вул. Гагаріна, Шкільна, Миру;
 • будівництво нових очисних споруд на комунальних землях; реконструкція КНС та мереж водовідведення; будівництво 3-х станцій знезалізнення.
 • реконструкція сходів в яру з укріпленням схилу від сповзання (2,4 млн. грн)
 • капітальний ремонт школи №1 (43 млн. грн); капітальний ремонт ДНЗ “Півник”, добудова корпусу в ДНЗ “Дзвіночок“”, ремонт ДНЗ “Лісова казка” та добудова спортивної зали;
 • закупівля автовишки та формування комунальної служби обслуговування зовнішнього освітлення/ обрізки дерев.
 • повернення власності громади на земельну ділянку під руїнами Остен-Сакен та запуск реставраційних робіт;
 • очистка русла Топірця та формування на його основі рекреаційної зони;
 • вирішення питання з відновленням ставків на масиві Інститут-Південний (Венеція);
 • добудова пандуса та заміна котлів опалення Будинку культури;
 • вирішення питання з підтопленням Будинку культури;
 • закладення парку – рекреаційної зони по вул. Шкільна;
 • розподіл водоканалу та служби благоустрою;
 • формування комунальної служби благоустрою громади;
 • оновлення дитячих майданчиків селища;
 • будівництво комунального міні-готелю для активізації розвитку туризму;
 • огородження смітників та встановлення камер для контролю незаконного вивезення сміття до багатоповерхівок та розміщення контейнерів для вивезення меблів, великогабаритного і будівельного сміття;
 • організація утилізації опалого листя не лише з комунальних земель, але й з приватного сектору (щоб зменшити спалювання листя);
 • облагородження зупинок транспорту з встановленням табло часу приїзду;
 • розбудова Центру інноваційного розвитку громад ( проєкт внесено до Стратегії Київської області на 2020 – 2027 р. р. );
 • формування кабінету жителя з доступом до актуальної інформації;
 • запуск інформаційно-довідкового бота громади.

Перелік відкритих питань залишається досить великим.

Також ви можете переглянути відео звіт на сторінці Немішаївська громада у фейсбуці.