Затоплення квартири: хто несе відповідальність?

Незалежно від обставин та причин затоплення квартири власник квартири має право на відшкодування завданих збитків, що передбачено п.1 статті. 22 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), де зазначається: фізична особа, яка отримала збиток внаслідок порушення її цивільного права, має право на відшкодування таких збитків, статтею 1166 ЦК України, у якій зазначено що майнова шкода, яка була заподіяна внаслідок неправомірних рішень, дій чи бездіяльності особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, що була заподіяна майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її спричинила.

Якщо не вдасться домовитися мирним шляхом щодо відшкодування збитків, можна спробувати зробити це у судовому порядку.

Крок 1. Одразу зафіксувати акт залиття квартири. Це можна зробити шляхом детальної фото чи відеозйомки.

Крок 2. Документально  зафіксувати акт затоплення квартири. Одразу ж зверніться в ЖКП (чи створене ОСББ) для перекриття подачі води, якщо це не вдалося зробити спільно з сусідами згори, та оформлення акту. Акт затоплення квартири є основним підтвердженням та доказом залиття вашої квартири. Для цього потрібно одразу звернутися з заявою в довільній формі до обслуговуючої організації про складення Акту про залиття квартири (складається відповідно до затвердженої форми).

В Акті вказуються дата події, перелік пошкоджень, нанесених залиттям квартири та речам, які знаходяться в ній, акт підписується членами відповідної комісії та з його змістом мають бути ознайомлені мешканці квартир, які мають відношення до цієї події (винуватець затоплення, ви, як постраждала особа). Якщо є підстави вважати, що залиття відбулося внаслідок недбалості інших сторін, необхідно залучити їх представників до складання акту.

Крок 3. Вартість майнової шкоди. Для оцінки збитків затоплення квартири краще провести оцінку збитків та отримати Експертний висновок вартості майнової шкоди, який у разі звернення до суду буде підтверджувати понесені вами збитки та визначати їх розмір. Так, згідно з ч.2 ст. 57 Цивільно-процесуального кодексу України висновок експерта є одним із доказів у справі та має оцінюватися в сукупності з іншими доказами.

У випадку, якщо ви не будете чекати поки буде відшкодовано завдані збитки, що може зайняти багато часу, Ви можете відремонтувати  житло за власні кошти, а на підтвердження понесених витрат надати до суду кошторис ремонту, акти виконаних робіт, квитанції, чеки про оплату.

Крок 4. Винні сторони. Наступним кроком для вас має бути встановлення винних осіб. Не обов’язково ними мають бути ваші сусіди, затоплення може відбутися і з вини експлуатуючої організації (ЖЕКу, ОСББ), яка обслуговує ваш будинок та внутрішні комунікації в ньому.

Винна сторона визначається за місцем знаходження точки протікання відповідно до точки розподілу, в якій здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві. А саме:

— централізованого опалення – відгалуження від стояків у межах квартири;

— постачання холодної та гарячої води – після першої водозапірної арматури на відгалуженні від стояка у квартирі споживача;

— водовідведення – зливний отвір санітарно-технічних приладів;

— у будинках садибного типу – місце підключення відповідної інженерної мережі будинку до мережі виконавця.

Відмінностей щодо точок розподілу у приватизованих квартирах і квартирах комунальної власності немає.

Крок 5. Відшкодування. У разі, якщо винуватцем затоплення виявився сусід, перш за все радимо спробувати домовитися особисто. Якщо вам не вдасться домовитися з сусідами, тоді слід звертатися до суду з позовною заявою та зібраними документами, про які мовилося вище. В тому випадку, якщо винуватцем залиття квартири буде ЖКП, одразу слід звертатися до суду, оскільки наразі на практиці зазначені організації відшкодовують збитки лише на підставі рішення суду.

Матеріали до завантаження та ознайомлення:

Акт про затоплення квартири (зразок).

Позовна заява щодо затоплення квартири (зразок).

Заява щодо забезпечення позову про затоплення (зразок).