Захід «Децентралізація. Зустріч з владою»

09 червня 2019 року у Микулицькій бібліотеці відбувся черговий захід по проекту «ПУЛЬС» – «Децентралізація. Зустріч з владою».

На попередніх заходах проекту ми говорили про те, як проходить реформа місцевого самоврядування загалом у країні. Безперечно, на місцях є своя специфіка та особливості, про які цього разу і хотілося поговорити з представниками органів місцевого самоврядування – головою сільської ради Микуличів Петром Перевозником, головою Немішаївської селищної ради Сергієм Замідрою та з головним лікарем Бородянського центру первинної медико-санітарної допомоги Миколою Бовсуновським.

Після нашої розмови, за участь у якій я дуже дякую усім учасникам, хочеться відзначити наступні моменти.

В першу чергу, вже сьогодні очевидно, що зі зміною влади у країні реформа місцевого самоврядування буде продовжуватись, як один з пріоритетних напрямків розвитку. На сьогодні створено близько 900 об’єднаних територіальних громад, а після 2020 – усі, хто ще не створився добровільно, будуть рухатися за логікою Перспективного плану, затвердженого Кабінетом міністрів України.

Створення Микулицької ОТГ йде до свого завершення – схвалений громадами проект рішення вже подано до Київської обласної державної адміністрації для надання висновку щодо відповідності Конституції та законам України. Чекаємо на розпорядження голови Київської обласної державної адміністрації.

Після рішень про добровільне об’єднання надважливим завданням буде затвердження статуту об’єднаної територіальної громади (далі –  ОТГ) та прийняття стратегії розвитку ОТГ. Буде створена робоча група, що вестиме спільну з усіма населеними пунктами громади підготовку програмних документів. Слід зауважити, що в питаннях стратегії ми не починаємо з чистого аркуша, адже в Немішаєвому вже прийнята стратегія місцевого економічного розвитку, що отримала вищу оцінку експертів Світового банку, і яка стане частиною стратегії Микулицької ОТГ. З існуючими напрацюваннями можна буде поборотись за пріоритетність стратегії розвитку нашої громади на існуючих конкурсах із розроблення програмних та стратегічних документів територіальних громад.

Для того, щоб план розвитку Микулицької ОТГ був дієвим та реалістичним, буде проведено аудит ресурсів громади, який офіційно покаже сильні та слабкі сторони нашої інфраструктури. Також будуть взяті до уваги напрацювання та проблеми у вже створених об’єднаних територіальних громадах, при цьому без сліпого копіювання практик, а з розумінням специфіки нашої майбутньої ОТГ. Рівновіддаленість населених пунктів від центру громади, однотипність проблем, спільні перспективи розвитку – усе це робить можливим побудову співпраці в громаді на засадах рівний з рівним, а не центр з периферією.

Для покращення логістики в межах майбутньої ОТГ, планується добудувати ділянку дороги (усього 6 км), що найкоротшим та зручним чином з’єднає Клавдієво-Тарасове, Микуличі та Немішаєве. Зараз це ґрунтова дорога через поле. З фінансової та технічної сторони доцільним буде створення внутрішнього маршруту, який може бути безкоштовним для жителів ОТГ і, будучи привабливим для жителів інших громад, зможе приносити кошти.

Особлива увага приділятиметься безпеці у громаді. Планується продовжити співпрацю з Національною поліцією, яка уже скоро розмістить дільничний пункт у колишньому поштовому відділенні біля Агротехнічного коледжу в Немішаєвому, а також створення муніципальної поліції та при потребі громадських чергових, удосконалення роботи камер спостереження. Можливо, продовжуватиметься співпраця і з охоронною фірмою «Атлант».

Для розвитку благоустрою та житлово-комунального господарства майбутньої ОТГ планується залишити для обслуговування ЖКГ водопостачання та водовідведення, а благоустрій передати окремому комунальному підприємству з відповідними підрозділами, яке буде замовляти необхідні послуги та контролюватиме їх належне надання.

У селі Микуличі діятиме Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), де можна буде швидко оформити більшість необхідних документів та довідок. Також оформленням документів займатимуться старости на місцях, що зробить надання адміністративних послуг населенню громади максимально зручним.

Також планується рівномірно забезпечити культурний розвиток населених пунктів майбутньої ОТГ. У Микуличах буде побудовано будинок культури та розвиватиметься та добудовуватиметься інфраструктура у Немішаєвому та Клавдієво-Тарасовому. Збережеться мережа бібліотек (після створення ЦНАПУ та добудови культурно-освітнього центру в Микуличах, бібліотека переміститься в одне з вивільнених приміщень загальноосвітньої школи).

Новий освітній центр у Микуличах, який зараз добудовується, має стати потужним центром для роботи з молоддю, для розвитку культурного та спортивного напрямків. На сьогодні статус школи ще не вирішено. Можливо вона стане однією з опорних шкіл громади.

Інформативним та цікавим було обговорення на зустрічі блоку медицини.

Завдяки налагодженій співпраці між головним лікарем, районною владою та головами сільських, селищних рад, у наших громадах вдається впроваджувати медичну реформу у тому напрямі, який зараз йде в державі, зберігаючи та розвиваючи при цьому існуючу інфраструктуру медичних закладів та служб.

Так, збережені посади фельдшерів, які обслуговують населення, завдяки розробленій районною радою програмі утримання ФАПів з дофінансуванням їх з бюджетів місцевих рад. Лікарні забезпечуються ліками у повному обсязі, І, ІІ, ІІІ категорії чорнобильців отримують безкоштовні знеболюючі препарати. Збережено невідкладну медичну допомогу та йде створення у кожній амбулаторії кабінетів надання цілодобової первинної медичної допомоги.

Було проведено аналіз роботи екстреної медичної допомоги. На сьогодні утримання екстреної допомоги лише для однієї Микулицької ОТГ є утопією, адже мінімальна кількість викликів на добу, щоб ця служба ефективно працювала, має бути не менше шести (у нас цей показник в середньому два виклики на добу). Це питання зараз вирішується на рівні Бородянського району і, можливо, доцільним буде замовлення цієї функції за договором про надання послуг.

На сьогодні у Немішаєвому працюють п’ять, у Микуличах – один, у Клавдієво-Тарасовому – троє лікарів загальної практики сімейної медицини, які працюють по укладеним деклараціям з пацієнтами. Охоплення населення деклараціями з сімейними лікарями складає близько 73% і цей показник зростає.

Тим не менше, проблема кваліфікованих медичних кадрів існує. Йде активний пошук можливостей заохочення медиків залишатись/приїжджати працювати у громаду. Зокрема, виконкомом Немішаївської селищної ради було проголосовано рішення, що так звана відумерла спадщина (житло, яке переходить у власність громади, якщо у померлого власника немає спадкоємців) в першу чергу надаватиметься у користування медичним працівникам та освітянам. У рамках співпраці з Агротехнічним коледжем буде надано гуртожиток для проживання нового медичного спеціаліста. За колективним договором здійснюється доплата медичним працівникам за роботу з пацієнтами понад встановлену норму та за оперативні втручання, регулярно переглядається зарплатна сітка. Усі лікарі забезпечені комп’ютерами, пройшли навчання та можуть виписувати електронні рецепти. Планується перехід на електронні лікарняні листки та електронні амбулаторні картки.

Для підвищення якості надаваних медичних послуг, створюється централізована система телемедицини. Телемедицина – це напрям медицини, а саме: комплекс дій, технологій та заходів, що застосовуються при наданні медичної допомоги з використанням засобів дистанційного зв’язку у вигляді обміну електронними повідомленнями (у випадках, коли відстань є критичним чинником, наприклад, в сільській місцевості). На сьогодні за телемедициною працює лише обласна кардіологічна служба, а також є проблеми у технічному обслуговуванні системи, які вирішуються у робочому порядку. Тим не менше, очевидно, що це перспективний напрямок, який дасть змогу пацієнтам отримувати кваліфіковану медичну допомогу у амбулаторіях, а лікарям – отримувати швидкі та якісні консультації від вузькопрофільних спеціалістів.

На вторинному рівні системи охорони здоров’я створено Бородянський госпітальний округ, що затверджений Кабінетом міністрів України. І хоча у нас йде певна конкурентна боротьба з містом Вишгород за право бути центром госпітального округу, маємо ряд переваг, зокрема і зручне залізничне сполучення і автодорога міжнародного значення. Зараз іде активна робота над можливістю створення лікарні інтенсивного лікування, де будуть надаватися більшість видів спеціалізованої медичної допомоги.

Як резюме варто зазначити, що командою медичних працівників, на чолі з головним лікарем Бородянського центру первинної медико-санітарної допомоги, районною владою та головами сільських та селищних рад була проведена колосальна робота з налагодження співпраці, зі створення стратегії та бачення розвитку медичної сфери Бородянського району та майбутньої Микулицької ОТГ зокрема. Робота та консультації тривають, і я повністю переконана –  позитивні зміни продовжуватимуться.

Власне, це те, що ми, в загальних рисах, встигли обговорити за дві години часу, відведених для зустрічі. Тим, хто з якихось причин не доїхав до Микулицької бібліотеки в неділю, рекомендую переглянути запис зустрічі за посиланням у Фейсбук.

Наступна зустріч з владою у рамках проекту ПУЛЬС відбудеться 10 серпня у Немішаївському будинку культури у форматі живої бібліотеки.  Тож готуйте свої запитання, які Ви можете залишити у спеціальних скриньках, що знаходяться у селищних та сільській радах Клавдієво-Тарасового, Микуличів та Немішаєвого, а також у бібліотеках наших населених пунктів. Крім того, можна залишати запитання у коментарях до подій проекту ПУЛЬС у Фейсбуці, у приватних повідомленнях Olena Hoffmann або задавати напряму експертам Асоціації міст України чи представникам місцевого самоврядування безпосередньо на зустрічі.

Проект ПУЛЬС – це великий проект USAID «Розробка на зміцнення місцевого самоврядування в Україні», що проводиться Асоціацією міст України та координується міжнародною радою наукових досліджень та обмінів IREX.

#USAID, #IREX, #PULSE, #АМУ, #ПУЛЬС

Авторка: Олена Хоффман, Микуличі

One thought on “Захід «Децентралізація. Зустріч з владою»

Comments are closed.