В селищі відбувся художній пленер

Кафедра комп’ютерної, інженерної графіки та дизайну факультету дизайну столичного Національного Транспортного університету щороку організовує весняний пленер для студентів, які освоюють фах промислового дизайну.

Виїзна весняна художня практика студентів 1-го та 3-го курсу, майбутніх фахівців промислового дизайну, традиційно відбувається протягом квітня на околицях Києва, у заздалегідь обраних керівниками природних локаціях, де є достатньо мальовничі краєвиди або цікаві етнічні місцини.

Останні роки започаткована нова традиція, коли маститі художники разом з підопічними студентами прибувають на пленер на запрошення місцевих активістів або органів місцевої влади. Так, минулого року, група студентів перебувала два дні в м.Макарів, на запрошення місцевих культурних діячів, а позаминулого року – в Пущі-Водиці, де увічнювали на полотні зроблені колегами дерев’яні скульптури, які стали основою казкової галявини. Серія мистецьких акцій набула розголосу в пресі і допомогла відстояти значну частину місцевого лісопарку, яку підприємливі ділки планували пустити під котеджну забудову. В попередніх роках молоді і заслужені художники також проводили виїзні сесії та майстер-класи у Бучі та Ворзелі, значно підсиливши акценти місцевого культурного життя.

Нині, у п’ятницю 28 квітня, сонячної днини отримали унікальну від імені селища на руїнах замку Остен-Сакена гостинно зустрічали групу студентів разом із викладачами Транспортного університету громадські активісти: Юрій Дубовенко, Оксана Карповець-Лисенко, від Немішаївського агротехнічного коледжу були присутні Владислава Патока та Оксана Кузьмінець.

Заслужений художник України Анатолій Буртовий, який викладає на згаданій вище кафедрі, а заодно має власну художню студію в Немішаєві, накинув оком (не без подачі автора рядків) на знамениті місцеві замкові руїни – залишки літньої резиденції Остен-Сакена, що датуються майже серединою ХІХ ст. Семеро студентів та троє художників (Анатолій Буртовий, Віктор Верес, Леонід Мадир-Ол) протягом 4 годин малювали руїни замку, і не просто малювали, а ніби висвітлювали на полотні ефемерне видиво тих чар, які вабили високих гостей на зорі юності палацо-паркового комплексу.

Гості мали нагоду послухати оповідь про історію палацу (літньої резиденції графів Російської імперії – від Остен-сакена до Воронцова-Дашкова), пройтись берегом річки Орлянки, набратись енергії під майже 200-річними липами. У цей день і небозгалянулось сонячною погодою, і волонтери допомогли перетворити художній пленер у комфортну роботу та спілкування протягом дня. Принагідно висловлюю щиру подяку за підтримку і допомогу Оксані Карповець-Лисенко за чуйність, організаційну підтримку та неперевершену здатність згладжувати гострі кути, і Валентині Андрієнко за привітність, чудові сніданок-обід, які додали свою, домашню родзинку в атмосферу заходу.

За час роботи митців можна було ближче познайомитись із творчою кухнею, смаками, трендами та стилем художників, роботи яких виставляються у столичних салонах. Цим сповна скористалась гостя пленеру Лариса Романова: крім отриманої насолоди від причетності до таїнства творення картин, вона анонсувала можливість відкриття в нашому селищі арт-салону (але не будемо відкривати всіх карт, тому про це трохи згодом).

О четвертій пополудні учасники пленеру завітали до місцевої дитячої школи мистецтв, де експонували свої готові твори. Окрім вихованців школи на творчу зустріч завітали юні митці зі студії “Життя прекрасне”. У своїх промовах їх вітали, заохочували до пошуку нових обріїв та спонукали бачити красу навколо себе керівник пленеру Микола Кузьмінець (очільник кафедри комп’ютерної, інженерної графіки та дизайну НТУ), Анатолій Буртовий (викладач кафедри, Заслужений художник України), Юрій Дубовенко (організатор на місцевому рівні, представник ГО “Наш дім”).

Окрім короткого обговорення художніх переваг полотен, юним гостям на цій зустрічі розповіли про умови вступу та навчання на спеціальності “дизайн”, показали, які виконують студенти проекти та моделі, відповіли на ряд питань щодо спрямування, студентського побуту тощо. Відтак, присутні отримали змогу з перших уст дізнатись про вигоди фаху промислового та інженерного дизайну, отримати буклети з описом необхідних для вступу питань. Така коротка лекція з профорієнтаційним ухилом справила на присутніх позитивне враження – так ніби побували на дні відкритих дверей, не полишаючи стіни школи.

Після того присутні мали змогу переглянути полотна (на яких увічнені відомі всім мешканцям руїни) зблизька, а художники – поспілкуватись у невимушеній атмосфері з головою селища Сергієм Замідрою, який завітав на творчу зустріч.

Полотна (а також широкоформатні плакати з випускними роботами студентів з промислового дизайну) зараз зберігаються у стінах образотворчого корпусу дитячої школи мистецтв, де їх можуть оглянути всі охочі. Це не тільки своєрідний перший внесок у майбутню місцеву мистецьку галерею, але й унікальна можливість привернути увагу громадськості до збереження нашої пам’ятки і надання їй охоронного статусу. Тим паче, що така можливість, як запевнив нас Анатолій Буртовий, є, адже вже створені прецеденти. А це, як не крути, – родзинка туристичного бренду населеного пункту. Такі події, як художній пленер, театральний фестиваль, чи зимовий візит столичних театралів, значно піднімає культурний статус селища і додає шани місцевій громаді.

Успішне завершення пленеру означає, що ми склали тест на нашу спроможність, як громади, самоорганізуватись та провести події високого рівня. А понад те ми отримали захоплення та гарне відношення митців, яке не виміряєш грошовою мірою.

Юрій Дубовенко

18192975_1352612638119883_5980768125290623877_o

18209323_1352612434786570_7186923668398854895_o

18192973_1352611691453311_6396930609675860965_o