Немішаєве запускає пілотний проект Smart City

В Україні анонсований запуск пілотного проекту Smart City – першого майданчика для запуску розробок і технологій для Smart City громад і міст.

Такий майданчик буде працювати з ініціативи селища Немішаєве за участю консорціуму партнерів з України, Данії, Франції, Ізраїлю та фахівців міжнародних високотехнологічних компаній.

Презентація перших ініціатив та намірів учасників, які вже почали практичні кроки запуску інновацій відбулася 22 лютого 2018 у рамках міжнародної конференції Smart Building Forum. Під час панельної дискусії «Smart City. Перспективні проекти, кращі практики та рішення. Від розумного містечка до розумної громади», організатором якої виступила ГО« Фонд «Національного розвитку і інновацій» (NDI Foundation), були представлені готові рішення для реалізації Smart City.

Перш за все, під час обговорення експерти були зосереджені на використанні концепції «розумне місто» як дієвого шляху відродження соціальної та бізнесової активності в містах. На відміну від великих міст для містечок більш актуально:

1) Замість витратного насичення міста датчиками для формування Big Data міської інфраструктури використовується активність небайдужих до долі своєї громади жителів.

2) Маленьке містечко має більшу маневреність в напрямку стратегічного планування та розвитку наявних ресурсів, базуючись на використанні колективного розуму населення для планування розвитку.

3) Європейське співтовариство і загальна стратегія децентралізації сьогодні базуються на підтримці розумних громад, і Немешаєве виступає флагманом цього тренду. З цього майданчика будуть поширюватися кращі практики і досвід практичних рішень для громад українських міст.

До групи спікерів увійшли:

  • Сергій Шиндяпін – NDI Foundation, експерт по запуску і розгортання інформаційних проектів, систем, платформ в області sharing economy.
  • Стеффен Орнемарк – Aarhus Smart City (Данія), фахівець з побудови розумного міста і міських сервісів, впровадження рішень з автоматизації та цифрування складних проектів.
  • Давид Ар’є – Transfotech Israel, Smart City and Urbanization incubator (Ізраїль), провідний експерт в області розвитку технологій і стартапів, зокрема в сфері Smart Agro.
  • Сергій Замідра – Немішаївський селищний голова, ініціатор і керівник впровадження успішних smart-рішень в Немішаєвому.
  • Вікторія Рубан – керівник відділу зі зв’язків з громадськістю Vodafone Україна.

Після вступного слова Ольги Крупської, Президента NDI Foundation, свою доповідь почав Сергій Шиндяпін. Сергій представив запропонований NDI Foundation новітній інструмент Smart City – комунікаційну веб-платформу для розвитку інноваційної екосистеми міст. Основне завдання платформи – об’єднання представників громадськості, влади та бізнесу для забезпечення розвитку та процвітання населеного пункту.

Платформа включає в себе інструменти розвитку єдиної цифрової карти міста, його позиціонування у навколишнє середовище і управління інвестиційним іміджем. Крім того, це, перш за все, інструмент економічного розвитку, заснований на стимулюванні соціального підприємництва, залучення краудсорсингових інструментів, генерації і впровадженні ефективних для міста рішень. Сутність концепції полягає в тому, що громадськість створює прямі запити до влади щодо вирішення тих чи інших питань щодо життя міста, системний алгоритм аналізує їх і об’єднує в кластери, проектні менеджери формують проекти для вирішення питань і залучення сторін, після чого влада ранжує їх відповідно до соціальної значимості і залучає бізнес, який в свою чергу може інвестувати кошти в запропоновані проекти.

Платформа побудована на основі публічності та прозорості, це дає можливість мешканцям брати безпосередню участь в поліпшенні умов проживання в своєму населеному пункті, здійснювати контроль дій представників влади, а представникам бізнесу – реалізовувати проекти, які вже мають попит, і генерувати прибуток за рахунок вирішення проблемних питань.

Другим спікером панельної дискусії виступив Стеффен Орнемарк – Програмний директор Aarhus Smart City.

Стеффен розповів про впровадження концепції Smart City в другому за величиною місті Данії – Орхус. Основна роль в концепції була відведена соціальній, економічній та екологічній стійкості міста, як основним фактором розвитку і процвітання. Для досягнення цієї мети данські експерти розробили цілий інструментарій по об’єднанню і налагодженню співпраці між громадськістю, бізнес-співтовариством, органами влади та інститутами знань. Одним з таких інструментів є Aarhus City Lab – структурована платформа, яка дозволяє залучати гроші для IoT стартапів, націлених на вирішення міських проблем.

Одними з найбільш показових прикладів впроваджених проектів є система контролю теплових колодязів, що дозволяє муніципалітету економити до 200 000 євро в рік, і проект SmartHospital, який заснований на принципі телемедицини та дозволив значно прискорити лікування пацієнтів і надання своєчасної допомоги.

Після виступу Стеффена слово було надано Давиду Ар’є – представнику Transfotech Israel, Smart City and Urbanization incubator. Давид поділився досвідом розвитку і впровадження інноваційних рішень в корпоративному середовищі, також розповів про екосистему для розвитку інновацій в Ізраїлі.

Одним з елементів його доповіді була презентація нової розробки ізраїльських вчених в сфері Smart Agro, яка є одним з найбільш швидкозростаючих напрямів сучасної аграрної галузі у всіх розвинених країнах і в Україні зокрема. Суть розробки полягає в використанні міні-дронів, які за допомогою спектрального аналізу можуть фіксувати наявність захворювань у рослин, таких як, наприклад, картопля, і дозволяють своєчасно вживати заходів для збереження врожаю.

Це буде перший, але не єдиний проект, який планується реалізувати в Немішаєвому за участю ізраїльської сторони. Перші практичні кроки для українсько-ізраїльського співробітництва між владою Немішаєвого, Transfotech, NDI Foundation та Інститутом картоплярства УААН (Немішаєве) в напрямку розвитку SmartAgro в селищі вже узгоджені.

Голова Немішаєвого Сергій Замідра представив публіці рішення Smart City, які вже сьогодні втілені його командою, і дозволили владі суттєво знизити постійні витрати. Одними з найцікавіших проектів є оптимізація витрат на електроенергію для освітлення селища в нічний час за рахунок автоматизації системи контролю освітлення і впровадження електронних проїзних квитків для пільгових категорій населення. Останнє рішення дозволило владі не тільки зберегти пільги, а й скоротити витрати на компенсацію транспортним підприємствам на 80%, оплачуючи тільки реальний факт проїзду. Запорукою успіху в розвитку Немішаєвого Сергій вважає залучення до співпраці громади і перспективної молоді.

Завершальною була доповідь Вікторії Рубан – керівника відділу зі зв’язків з громадськістю Vodafone України.

Вікторія запропонувала уявити технологію, настільки інноваційну, що може перетворити звичайні речі в інтелектуальні машини, які спілкуються між собою і зі світом, що їх оточує. Ця технологія робить наше життя зручніше, поєднує в одну мережу речі, якими ми користуємося щодня. Вона захищає нас і наше майно, допомагає зберігати навколишнє середовище і навіть рятувати життя. Тисячі бізнесів, спрямованих в майбутнє, вже використовують цю технологію.

Ця технологія – «Інтернет речей». Поєднання найбільшої в світі мережі, проривних технологій та знань інновацій перетворили Vodafone в лідера в сфері «Інтернету речей». Мільйони підключених по всьому світу пристроїв і 20 років досвіду дають Vodafone можливість розробляти «розумні» технологічні рішення для будь-якого бізнесу в будь-якій сфері, в тому числі, і в нашій країні.

Тематична панель викликала жвавий інтерес серед присутньої публіки, серед якої були фахівці високотехнологічних компаній, житлово-комунальних підприємств та представники органів влади селищ і міст з усіх куточків України.

Для розвитку впроваджень рішень Smart City в Немішаєвому будуть застосовуватися кращі практики Силіконової Долини з розвитку інноваційних проектів. До участі запрошуються всі технологічні компанії та інноватори, які зацікавлені впровадити своє рішення і поширювати його для розвитку міст України. Всім учасникам буде надано практичну та технічну допомогу, розглянуті можливості співфінансування.

Готовність до участі в розвитку пілотної майданчики Smart City в Немішаєве підтвердили експерти з Данії, Ізраїлю та Франції, Vodafone України також заявив про свою готовність до співпраці в створенні першого, нехай і маленького, але українського Сеула.