Пом’якшення карантину з 11 травня

Уряд подовжив карантин до 22 травня і починає поступове послаблення обмежень з 11 травня

В кожній області послаблення відбуватиметься по-різному (залежно від ситуації з поширенням коронавірусної інфекції). Воно буде можливим лише за умов суворого дотримання протиепідемічних та санітарних вимог.

📍Перелік пом’якшень ще формується.
Відтак, серед запланованих послаблень є наступні: відкриття парків, скверів, зон відпочинку, перукарень, салонів краси, літніх майданчиків кафе і ресторанів.
Також Уряд розглядає можливість дозволити роботу закладів громадського харчування на виніс, оптову і роздрібну торгівлю непродовольчими товарами (окрім зон розваг та фудкортів у ТРЦ); роботу закладів побутового обслуговування, музеїв, бібіліотек, а також тренування спортивних команд на закритих базах тощо.
У МОЗ також зазначають, що постійно триматимуть ситуацію під контролем і у разі її погіршення буде ініціюватися повернення обмежень.
Фінальний текст постанови буде доопрацьовуватися Міністерством охорони здоров’я разом із іншими відомствами протягом декількох днів.

Раніше Кабмін розробив Стратегію виходу з карантину

Вихід з карантину складатиметься з 5 етапів. Зняття обмежень відбуватиметься лише з дотриманням безпечних умов та відповідним облаштуванням закладів для дотримання безпечних умов.

1-й етап почнеться 11 травня. Так як пік захворюваності за даними Національної академії наук очікується 3-8 травня, з 11 травня можна говорити про послаблення карантинних обмежень. Якщо протягом 10 днів поспіль кількість тих, хто захворів не зростатиме більше, ніж на 5%, буде дозволено відвідувати парки та сквери, лісопарки тощо. Це не стосуватиметься дитячих майданчиків.  Дозволять оптову та роздрібну торгівлю непродовольчими товарами, відкриють частину об’єктів індустрії краси, дозволять тренування у командних видах спорту, відкриють кав’ярні з торгівлею на виніс, автомийки, веломагазини та велопрокат, дозволять працювати нотаріусам, адвокатам та аудиторам.

2-й етап почнеться якщо протягом 10 днів поспіль кількість захворюваності знижується, а кількість людей, що одужали стала чи зростає.

Буде дозволене побутове обслуговування населення, відновлять навчання у випускних класах, відкриють заклади громадського харчування з обслуговуванням на виніс, працюватимуть кінотеатри просто неба та фітнес зали без басейнів (з певними обмеженнями), дозволять спортивні змагання за участі не більше 50 людей та без глядачів, запрацюють готелі.

3-й етап почнеться якщо кількість тих, хто одужав, перевищить вдвічі чи більше кількість нових заражень, а заклади охорони здоров’я будуть зайняті пацієнтами з коронавірусом менше, ніж на 10%.

Відкриють дитячі та спортивні майданчики, окремі заклади освіти, метрополітен (для спецперевезень), відновлять міжміське транспортне сполучення в межах області, відкриють торгові центри (без розважальних зон), хостели, санаторії, бази відпочинку, театри та кінотеатри, заклади громадського харчування з відвідувачами.

4-й етап почнеться якщо в області буде менше, ніж 5 нових (не пов’язаних між собою) захворювань.

Відкриють метрополітен та весь надземний громадський транспорт, торговельно-розважальні комплекси та інші розважальні заклади, спортзали та фітнес центри, заклади громадського харчування, культурні та освітні заклади, дозволять планову медичну та стоматологічну допомогу.

5-й етап почнеться якщо внутрішня передача вірусу припиниться, а нові випадки захворювання виникатимуть виключно через завезення хвороби ззовні.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль представив поетапний план зняття обмежень

Будуть скасовані усі інші обмеження, окрім тих, що встановлені місцевою владою в окремих адміністративно-територіальних одиницях.

«Третій, четвертий і п’ятий етапи – це фактично завершення карантину. Крім цього є так звані червоний, помаранчевий, жовтий, зелений рівні – це коли ми зможемо розумними заходами управляти в тих точках, де виникають спалахи. Це окремі території, міста, області, райони», – зазначив Денис Шмигаль.

Крім того, 28 квітня прем’єр-міністр провів засідання Ради з питань економічного розвитку на якій провідні економісти, урядовці та голови комітетів Верховної Ради обговорили етапи виходу з карантину та заходи з підтримки бізнесу.

Як заявив на онлайн брифінгу 27.04 Віталій Кличко, Київ теж готується до послаблення обмежень і відновлення економіки міста. Він оприлюднив план першого етапу послаблення обмежень у Києві.

Тим не менше, Віталій Кличко зазначив, що не всі важливі і необхідні кроки є в повноваженнях місцевої влади. Він висловив переконання, що уряд і парламент повинні невідкладно збільшити розмір бюджетної програми на відкриття підприємницької діяльності.

Він наголосив на важливості створення державної кредитної програми для виробників, які створюватимуть нові робочі місця. За його словами, необхідно надати органам місцевого самоврядування право регулювати розмір і базу оподаткування місцевих податків та зборів.

Як виходять з карантину у Європі?

За даними Deutsche Welle, Євросоюз офіційно визначив три критерії для послаблення карантину: це суттєве сповільнення поширення коронавірусу, достатня дієздатність системи охорони здоров’я та можливості епідеміологічного нагляду й моніторингу. Кожен уряд діятиме індивідуально залежно від ситуації в межах своєї країни.

Короткий огляд планів Німеччини, Польщі, Австрії Данії та ще низки країн – дивіться у відео.