Податкова інформує

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Управління інформаційної взаємодії

04151, м. Київ – 151, вул. Святослава Хороброго, 5а

телефон (факс) 246-23-40

НАКАЗ МІНФІНУ №225

До Податкового кодексу України внесено зміни, які стосуються благодійної допомоги та одноразового (спеціального) добровільного декларування

Бородянська ДПІ ГУ ДПС у Київській області наголошує, що Законом України від 15 серпня 2022 року № 2516-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, виплаченої на користь членів сімей поранених та загиблих учасників бойових дій під час участі у відсічі збройній агресії та забезпеченні національної безпеки України» (набрав чинності 02.09.2022) внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс).

1. Положення абзацу другого п.п. «в» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу  викладено у новій редакції, якою, зокрема, визначено право на отримання благодійної допомоги учасниками бойових дій, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, або членами сімей таких учасників бойових дій.

При цьому новою редакцією п.п. «в» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу встановлено конкретний перелік фізичних осіб, які віднесені до членів сімей учасників бойових дій та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні.

Так, «для цілей цього підпункту до членів сімей учасників бойових дій та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні належать:

– батьки (якщо вони до досягнення особою повноліття не були позбавлені стосовно неї батьківських прав);

– дід та баба (якщо батьки померли);

– інший із подружжя (якщо він (вона) не одружилися вдруге);

– малолітні та/або неповнолітні діти;

– повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення ними закладів освіти, але не більше ніж до досягнення 23 років;

– повнолітні діти, які не мають своїх сімей;

– повнолітні діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;

– утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку з цим виплачується пенсія».

2.Продовжено процедуру одноразового (спеціального) добровільного декларування до 1 березня 2023 року.

Крім того, у разі вибору декларантом, який подав одноразову (спеціальну) добровільну декларацію після 31 серпня 2022 року, у межах одноразового (спеціального) добровільного декларування ставки збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування, що передбачає сплату такого платежу трьома рівними частинами, сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом у такому порядку:

першого платежу – протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації;

другого платежу – до 1 травня 2024 року;

третього платежу – до 1 травня 2025 року.

Податкова знижка на навчання

Бородянська ДПІ ГУ ДПС у Київській області нагадує, що розпочався вересень місяць, а це пора знань. Держава підтримує здобувачів освіти, зокрема, шляхом повернення з бюджету частини податку на доходи фізичних осіб, утриманого із заробітної плати, по витратам понесеним на навчання. Тобто надається право на податкову знижку на навчання. Таке право передбачене статтею 166 Податкового кодексу України (далі – Кодекс).

При розрахунку податкової знижки враховуються витрати, понесені за навчання у вітчизняних закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти за здобуття відповідної освіти за себе та/або члена сім’ї першого ступеня споріднення та/або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, або яку влаштовано до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, якщо такого платника податку призначено відповідно опікуном, піклувальником, прийомним батьком, прийомною матір’ю, батьком-вихователем, матір’ю-вихователькою.

Разом з тим є декілька умов для отримання податкової знижки:

– податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті;

– загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 Кодексу;

– якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Нагадаємо, що підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яку громадяни мають право подати до кінця року, наступного за звітним. Разом з декларацією необхідно надати платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копії договорів за їх наявності в яких обов’язково повинно бути відображено вартість послуг і строк оплати за такі послуги.

До уваги платників!

Затверджено та зареєстровано у Міністерстві юстиції України Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження 

Бородянська ДПІ наголошує, що наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022  № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України (далі – Порядок), який зареєстрований у Міністерстві України 25 серпня 2022 року за № 967/38303. Зазначений наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Наказ буде опубліковано     6 вересня 2022 року. 

Вказаний Порядок визначає процедуру підтвердження платниками податків можливості чи неможливості до припинення або скасування воєнного стану на території України своєчасного виконання податкового обов’язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у т. ч. звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. 

Дія цього Порядку поширюється на платників податків – фізичних осіб –резидентів України, зокрема, самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування, та на яких покладено обов’язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов’язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. 

Окремими додатками до Порядку передбачено: 

Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків – юридичної особи, зокрема, щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента; 

Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків – фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента; 

Рішення/попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов’язку. 

Заяву та підтверджуючі документи платнику слід подати до 30 вересня. 

Контролюючий орган розглядає подану заяву та документи впродовж 20 календарних днів за днем їх отримання та приймає відповідне рішення. Якщо підтверджуючих документів недостатньо – контролюючий орган направляє платнику попереднє рішення з пропозицією надати протягом 10 календарних днів конкретні додаткові документи на підтвердження зазначених у заяві підстав. 

Рішення/попереднє рішення направляється платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу ІІ Кодексу. 

Рішення контролюючого органу може бути оскаржене відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку. 

 

  • Платник ЄП може самостійно перейти на іншу групу платників ЄП
  • Головне управління ДПС у Київській області повідомляє що за умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених для обраної ним групи платників єдиного податку, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку. Перехід здійснюється шляхом подання заяви до податкового органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. 
  • У платника єдиного податку ІІІ групи, який є платником ПДВ, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у порядку, встановленому ПКУ, у разі обрання ним І або ІІ групи чи ставки єдиного податку, встановленої для ІІІ групи, яка включає ПДВ  до складу єдиного податку.

ГУ ДПС у Київській області

  • СГ, який працює цілодобово, фіскальний звітний чек (щоденний Z-звіт) повинен створювати в РРО щодня по закінченню робочої зміни,  не пізніше 24 години
  • Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі реєстраторами розрахункових операцій (далі – РРО) (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) або програмними РРО фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.
  • Це положення Закону враховує особливості роботи РРО, які повинні забезпечувати створення у паперовій та/або електронній формі фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) за кожний робочий день.
    Термін  «зміна» це період роботи РРО від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.
    У примітках, наведених у додатку «Формат і розрядність даних, що зберігаються у фіскальній пам’яті» до  Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року № 199 наведено визначеннядоводиться важливе уточнення: максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години.
    В добі всього 24 години (тобто, день триває з 0 годин ранку та закінчується 24 годиною вночі), при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня.
    Пунктом 7 Вимог № 199 встановлено, що усі режими роботи РРО, крім тих, що забезпечують усунення причин блокування, повинні блокуватися, зокрема, у разі перевищення максимальної тривалості зміни.
  •  Враховуючи викладене, якщо суб’єкт господарювання працює цілодобово, то фіскальний звітний чек (щоденний Z-звіт) повинен створюватись РРО кожного дня по закінченню робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.

ГУ ДПС у Київській області

  • Громадські об’єднання, включені до Реєстру громадських об’єднань без статусу юридичної особи, не підлягають взяттю на податковий облік в контролюючих органах
  • Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що  відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податків є юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов’язок із сплати податків та зборів згідно з ПКУ.
  • Стаття 1 Закону України від 22.03.2012 № 4572-VI ”Про громадські об’єднання визначає  термін «громадське об’єднання» – це добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
  •  Громадські об’єднання можуть здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу.
  •  Громадські об’єднання без статусу юридичної особи не мають права бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства.
  • Для обліку громадських об’єднань та забезпечення загального доступу до інформації про громадські об’єднання уповноважений орган з питань реєстрації веде Реєстр громадських об’єднань. Основні відомості Реєстру громадських об’єднань є відкритими для безоплатного доступу на офіційному вебсайті уповноваженого органу з питань реєстрації, та містять відомості про тип запису: громадське об’єднання (із статусом юридичної особи) або громадське об’єднання (без статусу юридичної особи).
  • Громадські об’єднання, включені до Реєстру громадських об’єднань без статусу юридичної особи, не підлягають взяттю на податковий облік в контролюючих органах.

ГУ ДПС у Київській області

  • Обов’язкові реквізити товарного чеку
  • Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що порядок оформлення розрахункових документів при проведенні розрахункових операцій за готівку в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
  • Випадки звільнення продавця від обов’язкового надання покупцю складених за встановленою формою фіскальних чеків, надрукованих реєстратором розрахункових операцій (далі – РРО), або розрахункових квитанцій, заповнених вручну, визначено законодавчо.
  • Пунктом 15 ст. 3 Закону № 265 передбачено, що чеки, накладні та інші письмові документи, які засвідчують передачу права власності на товари (послуги) від продавця до покупця, повинні видаватись покупцю таких товарів (послуг) на його вимогу. Тобто, такі документи видаються за вимогою покупця.
    Отже, оформлення розрахункових операцій з використанням товарних чеків у випадках, передбачених Законом №265, є правомірним.
  • Разом з цим, якщо форми та зміст фіскального чека, розрахункової квитанції та інших розрахункових документів, надання покупцю яких є обов’язковим, встановлені п. 2 розд. II Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 (далі – Положення), то форма та зміст товарного чека на теперішній час законодавчо не визначена.
  • Таким чином, СГ можуть видавати товарні чеки довільної форми.
    Водночас, виходячи зі змісту Закону України від 12.05.1991 № 1023-XII «Про захист прав споживачів», а також визначення Законом №265 терміну «розрахункові документи», до яких відноситься, зокрема товарний чек, то вважаємо, що товарний чек має містити напис «Товарний чек» та за змістом відповідати вимогам п. 2 розд. II Положення за виключенням відображення в ньому фіскального номера РРО та напису «Фіскальний чек».
  • ГУ ДПС у Київській області
  • Нерухоме майно, придбане за рахунок коштів, з яких сплачені усі податки та збори, не підлягає одноразовому (спеціальному) добровільному декларуванню
  • Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що відповідно до  п. 1 підрозд. 9 прим. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою, визначеною п. 3 підрозд. 9 прим. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 01 січня 2021 року.
  • Відповідно до п. 3 підрозд. 9 прим. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об’єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об’єкти декларування, і які відповідно до ПКУ є чи були платниками податків.
  • Отже, фізичній особі, яка має у власності нерухоме майно, придбане за рахунок коштів, з яких були сплачені усі податки та збори, передбачені нормами чинного законодавства, то подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію такій фізичній особі не потрібно.
  • ГУ ДПС у Київській області
  • При зміні даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи – платника податків, фізична особа повинна подати заяву за ф. № 5ДР
  • Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що  фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати до податкових органів відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи – платника податків (прізвища, місця реєстрації, тощо) протягом місяця з дня виникнення таких змін, шляхом подання заяви про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за формою № 5ДР.
  • Заяву форми № 5ДР фізичні особи подають особисто або через свого представника до податкового органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а в разі зміни місця проживання – до податкового органу за новим місцем проживання. Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого податкового органу.
  • В разі подання Заяви форми № 5ДР через представника, потрібно пред’явити документ, який посвідчує особу представника, та документ, який посвідчує особу довірителя чи його ксерокопію та довіреність,  засвідчену  нотаріально, на проведення процедури зміни даних щодо фізичної особи у Державному реєстрі та її копії.
  • При заповненні Заяви форми № 5ДР використовують дані документа, що посвідчує особу, та інших документів, які підтверджують зміну даних.
    Якщо в документах, які посвідчують особу, відсутня інформація про реєстрацію місця проживання/перебування особи чи така інформація внесена до безконтактного електронного носія, який імплантовано у зазначені документи, то особа пред’являє:
  • – довідку про внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі – Реєстр) та видані документи, що складається у формі витягу з Реєстру;
  • – довідку про реєстрацію місця проживання/перебування особи, видану органом реєстрації, якщо після формування витягу з Реєстру змінилися дані щодо місця проживання особи;
  • – довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або довідку, що підтверджує місцеперебування громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї (за наявності цих документів).
    Зміни до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків здійснюється протягом 3-ох робочих днів від дня подання заяви форми № 5ДР до податкового органу за своєю податковою адресою (місцем проживання). У разі звернення до будь-якого податкового органу строк внесення змін до Державного реєстру може бути продовжено до 5-ти робочих днів .
  • В разі встановлення недостовірних даних або помилок у поданій заяві форми № 5ДР, фізичній особі може бути відмовлено у внесенні змін та/або видачі документа, який засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі.
  • ГУ ДПС у Київській області
  • Ознаки безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН
  • Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що відповідно до п.4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Постановою КМУ від 11.12.2019 №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування (далі – ПН/РК) відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у п.3 цього Порядку, то реєстрація таких ПН/РК не зупиняється в Реєстрі.
  • Ознаки безумовної реєстрації ПН/РК:
  • 1. ПН, яка не підлягає наданню отримувачу/покупцю та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
  • 2. Обсяг постачання в ПН/РК. зареєстрованих у ЄРПН в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації ПН/РК, є меншим 500 тис. грн. за умови, що обсяг постачання, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем, не перевищує 50 тис. грн., сума ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. грн. та керівник платника є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у 3-ох (включно) платників податку;
  • 3. Одночасно виконуються такі умови:
  • – загальна сума ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК платником та його відокремленими підрозділами, якими подано ПН/РК на реєстрацію, становить більше 1 млн. грн.;
  • – значення показника D, становить більше 0,05.
  • Показник D розраховується за такою формулою:  D= S/T,
  • де S – загальна сума сплачених платником та його відокремленими підрозділами за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК, сум  податків і зборів  та ЄСВ;
  • T – загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками, визначеними ст.193 ПКУ, зазначена платником в ПН/РК, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК;
  • – значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:  P = Pм х 1,4,
  • де P – сума ПДВ, зазначена платником в ПН/РК, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі ПН/РК;
  • Pм – найбільша місячна сума ПДВ, зазначена у ПН/РК, зареєстрованих платником в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК.
  • Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платника.
  • ГУ ДПС у Київській області
  • Виправлення помилки, допущеної при заповненні уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ
  • Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що платник податків, який у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, то він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
  • Тобто, виправлення помилок, допущених при заповненні уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість, здійснюється виключно шляхом подання нового уточнюючого розрахунку з урахуванням показників попереднього уточнюючого розрахунку, зазначене передбачено п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України та п. 2 розд. І Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289.
  • ГУ ДПС у Київській області
  • Про розрахунок граничного обсягу доходу для ФОП – платників ЄП ІІІ групи для подальшого перебування на ЄП після скасування воєнного стану
  • Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що суб’єкти господарювання – платники єдиного податку ІІІ групи, які на день припинення або скасування воєнного стану  використовували особливості оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 %, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених п.п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій вони перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
  • Отже, платники єдиного податку ІІІ групи, які сплачували єдиний податок до 31.03.2022 року за ставкою 5 %, та перейшли на сплату єдиного податку з 01 квітня 2022 року на ставку 2 %, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану повертаються знову на сплату єдиного податку за ставкою 5 % з дотриманням обмеження в обсязі доходу, одержаного протягом календарного року, що повинен не перевищувати 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (не більше 7 585 500 грн).
  • Повернення до попередніх ставок єдиного податку (системи оподаткування) відбувається автоматично, без подання заяви.
  • ГУ ДПС у Київській області
  • Комунікаційна платформа продовжує роботу!
  • Податкова служба оптимізує підтримку прозорого результативного діалогу з громадськістю та бізнес-спільнотою, поширюючи роботу Комунікаційної платформи на регіони України. Комунікаційна платформа – це зручний майданчик, запроваджений Державною податковою службою у 2020 році, а відтепер такий формат запрацює і в ГУ ДПС у Київській області для спілкування податківців з представниками асоціацій, спілок, громадських об’єднань, які представляють інтереси платників податків.
  • Ми запрошуємо всіх зацікавлених осіб до участі у роботі Комунікаційної платформи, адже такий формат роботи реалізує можливості спілкування з податківцями в реальному часі, зокрема, у форматі зустрічей тощо. Такий вид комунікації стане в пригоді і самим податківцям, оскільки дає змогу почути нагальні питання, що виникають у платників податків, приймати вдалі управлінські рішення, визначати можливі недоліки в роботі, а також ефективно працювати над удосконалення форм та методів подальшої діяльності.
  • Як це працює?
  • Для оперативності взаємодії ми створили окрему скриньку kyivobl.ikc@tax.gov.ua.
  • Надсилайте на цю адресу свій запит або звернення з коротким змістом питання та контактами для зворотного зв’язку. Після того, як ми отримаємо вашого листа, з вами зв’яжеться координатор платформи для визначення формату відповіді та дати проведення зустрічі з відповідальними особами структурних підрозділів Головного управління ДПС у Київській області.
  • Разом до перемоги!
  • ГУ ДПС у Київській області

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Управління інформаційної взаємодії

04151, м. Київ – 151, вул. Святослава Хороброго, 5а

телефон (факс) 246-23-40

Види витрат, які дають право на податкову знижку за звітний 2021 рік:

Бородянська ДПІ ГУ ДПС у Київській області нагадує, що подати декларацію про майновий стан і доходи можна до кінця поточного року з метою реалізації права громадян на податкову знижку.

Види витрат, які дають право на податкову знижку за звітний 2021 рік:

– на частину суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом;

– на суму  коштів/вартість майна, перерахованих неприбутковим організаціям, у розмірі до 4 % загального оподатковуваного доходу платника за звітний рік;

– сума внесків або вартість товарів, перерахованих (переданих) як благодійність відповідним організаціям,  органам виконавчої влади, закладам охорони здоров’я;

– за навчання у вітчизняних закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти;

– страхові платежі за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески у рамках недержавного пенсійного забезпечення;

– на оплату допоміжних репродуктивних технологій;

– на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;

– сплату за переобладнання транспортного засобу на біопаливо;

– сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла,  у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним;

– орендну плату за договором оренди житла громадянами, які мають статус внутрішньо переміщених осіб;

– на придбання акцій (інших корпоративних прав), емітентом яких є юридична особа – резидент Дія Сіті;

– витрати на лікування COVID-19, придбання лікарських засобів та виробів медичного призначення для лікування COVID-19, вакцинування для профілактики коронавірусної хвороби, витрати на страхові платежі, сплачені страховику-резиденту за договорами страхування на випадок захворювання на коронавірус.

Виникнення права податкової застави та звільнення майна платника з  податкової застави

Бородянська ДПІ ГУ ДПС у Київській області повідомляє платників податків, що право  податкової застави виникає:

– у разі несплати у строки, встановлені Податковим кодексом України, суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, – з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

– у разі несплати у строки, встановлені ПКУ, суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної контролюючим органом, – з дня виникнення податкового боргу;

– у випадку, визначеному п.100.11 ст. 100 ПКУ (розстрочення чи відстрочення грошового зобов’язання чи податкового боргу ), – з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань. 

Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  (3 060,0грн.)– п.89.1 ст.89 ПКУ.

Майно платника податків звільняється з податкової застави з дня:

– отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу та/або розстрочених (відстрочених) грошових зобов’язань та процентів за користування розстроченням (відстроченням) в установленому законодавством порядку (п.п. 93.1.1 п. 93.1 ст. 93 ПКУ);

– визнання податкового боргу безнадійним (п.п. 93.1.2 п. 93.1 ст. 93 ПКУ);

– набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства (п.п. 93.1.3 п. 93.1 ст. 93 ПКУ);

– отримання платником податків внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження або в інших випадках, передбачених ст. 55 ПКУ, рішення відповідного органу про визнання протиправними та/або скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов’язання (п.п. 93.1.4 п. 93.1 ст. 93 ПКУ);

– отримання платником податків згоди контролюючого органу на відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до ст. 92 ПКУ (п.п. 93.1.6 п. 93.1 ст. 93 ПКУ).

Підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, який засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених  у п. 93.1 ст. 93 ПКУ .

 

Одноразове  (спеціальне) добровільне декларування: хто може ним скористатись та хто не може бути декларантом

Головне управління ДПС у Київській області наголошує, що з 01 вересня 2021 року до 01 вересня 2022 року в Україні триває кампанія  одноразового  (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб.

Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об’єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об’єкти декларування, і які відповідно до ПКУ є чи були платниками податків .

Визначення фізичної особи – резидента регулюється п.п. «в» п.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, відповідно до якого фізична особа – резидент – це фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

Якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні. Якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від’їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім’ї або її реєстрації як суб’єкта підприємницької діяльності.

Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.

У разі якщо всупереч закону фізична особа – громадянин України має також громадянство іншої країни, то з метою оподаткування цим податком така особа вважається громадянином України, який не має права на залік податків, сплачених за кордоном, передбаченого ПКУ або нормами міжнародних угод України.      Якщо фізична особа є особою без громадянства і на неї не поширюються положення абзаців 1 – 4 п.п. «в» п.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, то її статус визначається згідно з нормами міжнародного права.

Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому ПКУ, або її реєстрація як самозайнятої особи.

Нагадуємо, що декларантами не можуть бути особи, які станом на дату початку періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави, або є особами, дієздатність яких обмежена і над такими особами встановлена опіка/піклування –       абзаци 2 – 4 п. 3 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.

Декларантами також не можуть бути особи, які за будь-який період, починаючи з 01 січня 2010 року, виконують або виконували в Україні публічні функції, передбачені п. 37 частини 1 ст. 1 Закону України від 06.12.2019 року № 361-ІХ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Декларантами не можуть бути особи, стосовно яких з боку України застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України від 14.08.2014 року № 1644-VII «Про санкції» із змінами та доповненнями.

Щодо терміну зберігання використаних КОРО та РК після їх закінчення

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що згідно з п. 6 ст. 3 Закону України від 06.07.1995  №265/95 – ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані забезпечувати зберігання (у разі використання) використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.

Будівлі промисловості не є об’єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що відповідно до п.п. є п.п.266.2.2 п.266.2 ст.266 ПКУ, не є об’єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зокрема будівлі промисловості, віднесені до групи “Будівлі промислові та склади” (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000.

Промислове підприємство – це підприємство, що виробляє промислову продукцію у визначених обсягах згідно з заданою технологією.

До промислових підприємств відносяться всі підприємства, які належать до таких галузей економічної діяльності: добувна промисловість, переробна промисловість, будівництво, електроенергія, газ, водопостачання і санітарне обслуговування, транспорт, склади і служби зв’язку (ст. 1 Конвенції про допомогу у випадках виробничого травматизму в м.Женева від 8 липня 1964 року № 121).
Національним класифікатором України ДК 009:2010, затвердженим наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 29.11.2010  № 530 (далі – ДК 009:2010) визначено, що економічна діяльність – процес виробництва продукції (товарів і послуг), який здійснюють з використанням певних ресурсів: сировини, матеріалів, устатковання, робочої сили, технологічних процесів тощо. Економічну діяльність характеризують витрати на виробництво, процес виробництва та випуск продукції.
Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) є складовою ДК 009:2010, згідно з яким процес промислового виробництва – це процес перероблення (механічного, хімічного, ручного тощо), який використовують для виготовлення нової продукції (споживчих товарів, напівфабрикатів чи засобів виробництва), оброблення товарів, які були у використанні, надання промислових послуг і який класифікують у секціях B «Добувна промисловість та розроблення кар’єрів», C «Переробна промисловість», D «Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря», E «Водопостачання; каналізація, поводження з відходами» та F «Будівництво».
З метою застосування норм п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ промисловими вважаються підприємства, які відповідно до ДК 009:2010 відносяться до секцій:
–     B «Добувна промисловість та розроблення кар’єрів»,
–    C «Переробна промисловість», зокрема виробництво харчових продуктів, напоїв, тютюнових виробів, текстильне виробництво, виробництво шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів,виробництво паперу та паперових виробів, поліграфічна діяльність, тиражування записаної інформації тощо;
–    D «Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря»,

–   E «Водопостачання; каналізація, поводження з відходами»
–    F «Будівництво».

Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації наказом від 17.08.2000 № 507 затверджено і введено в дію Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, призначений для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб’єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) в Україні. Об’єктами класифікації в ДК 018-2000 є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.

Згідно з ДК 018-2000 до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) належать будівлі промислові – будівлі промислового призначення, наприклад, фабрики, майстерні, бойні, пивоварні заводи, складальні підприємства тощо.

Оподаткування доходів фізичних осіб від продажу рухомого майна

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що відповідно до п. 173.3 ст. 173 Податкового кодексу України, у разі якщо стороною договору купівлі – продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі функції податкового агента, визначені розд. IV ПКУ. Такий податковий агент утримує податок за ставками, встановленими відповідно до п. 173.1 або п. 173.2 ст. 173 ПКУ з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, що зазначена платником  у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

Дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5%, визначеною в п. 167.2 ст. 167 ПКУ – п. 173.1 ст. 173 ПКУ.

Винятком із положень п. 173.1 ст. 173 ПКУ є дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 %, визначеною п. 167.2 ст.167 ПКУ.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню за ставкою 18 %, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу, може бути зменшений на вартість такого об’єкта рухомого майна, що була задекларована особою як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування), відповідно до підрозд. 9 прим. 4 розд. XX ПКУ.

Враховуючи те, що ЦКУ не встановлює такого суб’єкта права приватної власності як фізична особа – підприємець, дохід, отриманий фізичною особою – підприємцем від продажу власного рухомого майна, підлягає оподаткуванню за нормами, визначеними ст. 173 ПКУ.

Взяття на облік ЮО в період воєнного стану

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що Законом України від 15,03.2022 року №2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Податкового кодексу України, згідно з якими тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених  п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
відповідно до п.п. 69.19 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, для контролюючих органів припиняється перебіг строків, встановлених для взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів за основним місцем обліку або фізичних осіб – підприємців за податковою адресою та передачі даних про взяття на облік таких платників податків у контролюючих органах до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

Громадяни, не зареєстровані СГ, можуть отримати інформацію про наявність/відсутність податкового боргу в Електронному кабінеті платника

Головне управління ДПС у Київській області інформує що фізичні особи – громадяни, які не є суб’єктами господарювання, інформацію про наявність (відсутність) податкового боргу можуть отримати, скориставшись Електронним кабінетом, вхід до якого здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через вебпортал ДПС. 

Вхід до приватної частини Електронного кабінету здійснюється після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, через інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua або за допомогою мобільного застосунку «ДІЯ».
У режимі «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету користувачу надано доступ до його особових рахунків зі сплати податків, зборів та інших платежів (дані інтегрованої картки платника).
Червоним кольором позначено суми заборгованості перед бюджетом.
У разі виникнення у платника податків податкового боргу, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. 

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує 180 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 3060,0грн. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує 180 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Фізичні особи – громадяни мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу:

–     за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо нарахованої суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
–     за своєю податковою адресою (місцем реєстрації) для проведення звірки даних щодо нарахованої суми транспортного податку.

Для звірки щодо плати за землю фізичні особи мають право письмово або в електронній формі засобами електронного зв’язку звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю).

Як подати таблицю даних та пояснення про діяльність платника

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що платник податку має право подати до ДПС Таблицю даних платника податку на додану вартість (далі – Таблиця) встановленої форми – п. 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Одночасно з Таблицею подається  пояснення, в якому вказується вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку – п. 14 Порядку зупинення.

Таблиця подається платником у електронній формі, засобами електронного зв’язку.

На вебсайті ДПС постійно розміщуються відомості щодо засобів електронного зв’язку, якими може подаватися Таблиця – п. 24 Порядку зупинення.

Ідентифікатори форм Таблиці та пояснення розміщено на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: Головна>Електронна звітність>Платникам податків про електронну звітність>Інформаційно-аналітичне забезпечення>Реєстр форм електронних документів.

Пояснення з інформацією про діяльність платника (з можливим зазначенням відомостей про наявні орендовані або власні приміщення, виробничі потужності, земельні ділянки, найманого персоналу, залишків готової продукції, сировини) подається у вигляді прикріпленого до Таблиці додатка, код форми якого J/F13601.

ГУ ДПС у Київській області

Про застосування РРО/ПРРО при здійсненні розрахунків через платіжний термінал (із застосуванням електронних платіжних засобів)

Головне управління ДПС у Київській області звертає увагу, що СГ, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів, тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні ППРО зі створенням у паперовій чи в електронній формі розрахункових документів, які підтверджують виконання розрахункових операцій, а у випадках, визначених Законом України №265 – із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

При здійсненні розрахунків у безготівковій формі із застосуванням електронних платіжних засобів, з використанням платіжного терміналу, поєднаного з РРО, СГ має проводити розрахункові операції через належним чином зареєстрований РРО із роздрукуванням відповідних розрахункових документів, окрім тих СГ, якими відповідно до чинного законодавства можуть не застосовуватись РРО під час розрахунків за продані товари/послуги. 

Фіскальний касовий чек повинен містити, обов’язкові реквізити, зокрема:

-ідентифікатор еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати; 

-ідентифікатор платіжного пристрою; 

-сума комісійної винагороди (у разі наявності); вид операції; 

-реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки), допустимі правилами безпеки платіжної системи, перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ»; 

-напис «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА» (найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовується, код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі та/або код транзакції в платіжній системі, значення коду); 

-підпис касира (якщо це передбачено правилами платіжної системи), перед яким друкується відповідно напис «Касир»; 

-підпис держателя електронного платіжного засобу (платіжної картки) (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи «Касир» та «Держатель ЕПЗ».

Постановою Правління НБУ «Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів» від 05.11.2014 № 705 визначено, що сліп – це паперовий документ, який підтверджує здійснення операції з використанням платіжної картки і містить набір даних щодо цієї операції та реквізити платіжної картки. 

Отже, в розумінні Закону №265, сліп (квитанція) не є розрахунковим документом.

ГУ ДПС у Київській області

З 01.01.2022 ФОП, які здійснюють діяльність у сфері надання доступу до мережі Інтернет провайдерських телекомунікацій послуг можуть перебувати виключно на ІІІ групі ПЄП

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що з 01.01.2022 року змінено умови застосування спрощеної системи оподаткування для ФОП, що здійснюють діяльність у сфері послуг з надання доступу до мережі Інтернет провайдерських телекомунікацій послуг.

Змінами, внесеними Законом України від 30.11.2021 №1914 до Податкового кодексу України передбачено, що ФОП, які надають послуги з надання доступу до мережі Інтернет, належать виключно до ІІІ групи платників єдиного податку, якщо вони  відповідають вимогам, встановленим для такої групи підпунктом 8 п.п. 291.5 п. 291.5 ст. 291 ПКУ.

До внесених Законом № 1914 змін, ФОП, які надавали послуги з надання доступу до мережі Інтернет, мали право перебувати на ІІ групі платників єдиного податку.

Починаючи з 01.01.2022 ФОП – платники ЄП, які здійснюють, зокрема, послуги з надання доступу до мережі Інтернет (у тому числі провайдерські послуги (КВЕД ДК 009:2010 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку») мають право здійснювати свою діяльність виключно на ІІІ групі платників ЄП. 

Отже, ФОП – платники ЄП ІІ групи, які надають послуги з надання доступу до мережі Інтернет, повинні були подати до 31.12.2021 (включно) до відповідного контролюючого органу заяви про обрання спрощеної системи оподаткування в частині:

– зміни ставки та групи платника ЄП, обравши ІІІ групу платника ЄП 

– внесення змін до реєстру платників ЄП щодо виключення виду господарської діяльності з надання послуги доступу до мережі Інтернет (у тому числі провайдерських послуг КВЕД ДК 009:2010 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку»), що надало б їм можливість залишитись на ІІ групі платника ЄП за умови виключення виду діяльності з надання послуг з надання доступу до мережі Інтернет

– відмови з 01.01.2022 від спрощеної системи оподаткування.

У разі неподання таких заяв реєстрація платником ЄП може бути анульована за рішенням контролюючого органу.

Зазначена інформація розміщена на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням: Головна/Повідомлення та нагадування/До уваги ФОП – платників єдиного податку другої групи з зареєстрованим видом діяльності КВЕД ДК 009:2010 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку».

ГУ ДПС у Київській області

Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання подається у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що юридичні особи – платники єдиного податку ІІІ та ІУ груп – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.

Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить, зокрема, одній юридичній особі є загальним мінімальним податковим зобов’язанням. Мінімальне податкове зобов’язання щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена, та мінімальне податкове зобов’язання щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена, обчислюється за формулами наведеними у ст. 38 прим. 1 «Визначення мінімального податкового зобов’язання» Податкового кодексу України.

Особливості визначення загального мінімального податкового зобов’язання платників єдиного податку встановлено ст. 297 прим. 1 ПКУ.

Першим роком, за який визначається мінімальне податкове зобов’язання, є 2022 рік.

Нагадаємо, що за 2022-2023 роки не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації та/або  засмічені вибухонебезпечними предметами, або на яких наявні фортифікаційні споруди – пільга передбачена Законом України від 15.03.2022 №2120.

ГУ ДПС у Київській області

Взяття на облік у податкових органах ЮО та їх відокремлених підрозділів або ФОП у період дії воєнного стану

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що Законом України № 2120-IХ від 15.03.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Податкового кодексу України, відповідно до яких тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, для контролюючих органів припиняється перебіг строків, встановлених для взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів за основним місцем обліку або фізичних осіб – підприємців за податковою адресою та передачі даних про взяття на облік таких платників податків у контролюючих органах до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань – п.п. 69.19 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

ГУ ДПС у Київській області

 

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Управління інформаційної взаємодії

04151, м. Київ – 151, вул. Святослава Хороброго, 5а

телефон (факс) 246-23-40

Мінімальне податкове зобов’язання для фізичних осіб, які не зареєстровані як фізичні особи – підприємці

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що Законом України від 30.11. 2021 року №1914 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» введено поняття мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) для платників податків – фізичних осіб, у власності яких або в користуванні: оренді, суборенді, емфітевзисі, постійному користуванні є земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь,. 

Першим роком, за який визначається МПЗ, є 2022 рік. 

Платниками МПЗ є резиденти, які мають у власності або в користуванні (орендують, користуються на умовах емфітевзису, постійно користуються) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь. 

Загальне МПЗ для фізичних осіб, які не зареєстровані як фізичні особи – підприємці, здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб до 01 липня року, наступного за звітним. 

Звертаємо увагу, що платниками податку до бюджету сплачується позитивна  різниця між сумою загального МПЗ та сумою сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.
До загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів для платника податку – фізичної особи включаються: 

  • податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції; 
  • -земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь (п.п. 170.14.5 п. 170.14 ст. 170 ПКУ).

Отже, фізичні особи, не зареєстровані ФОП, отримують податкове повідомлення – рішення з детальним розрахунком суми річного податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, з 01.01.2023 по 01.07.2023.

ГУ ДПС у Київській області

15 липня 2022 року завершується термін реєстрації в ЄРПН ПН/РК, складених за операціями з постачання товарів/послуг, здійсненими протягом лютого – травня 2022 року

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що Законом України від 12.05.2022 № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» , що набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни, зокрема, до п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, та доповнено п.п. 69.11.

Внесеними змінами для платників ПДВ, які мають можливість виконувати свої податкові обов’язки, встановлюються нові строки виконання тих податкових обов’язків, які за загальними правилами повинні були виконані у лютому – травні 2022 року, зокрема, реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування (далі – ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), подання податкової звітності, сплата податків і зборів.

Платники ПДВ зобов’язані до 15 липня 2022 року зареєструвати в ЄРПН ПН/РК, складені за операціями з постачання товарів/послуг, здійсненими протягом лютого – травня 2022 року.

Фінансова відповідальність буде застосовуватись до платників податків, які мали можливість, але не виконали у строки, встановлені Законом № 2260, свої податкові обов’язки, строк виконання яких за загальними правилами припадав на податкові періоди лютий – травень 2022 року, а саме, за:

  не реєстрацію до 15 липня 2022 року ПН та РК в ЄРПН 

  не подання до 20 липня 2022 року податкової звітності 

– не сплату не пізніше 31 липня 2022 року податків та зборів.

Законом № 2260 звільнено від відповідальності платників, які мають можливість виконувати податкові обов’язки, якщо вони зареєструють зазначені ПН/РК в ЄРПН до 15 липня 2022 року, подадуть відповідну податкову звітність до 20 липня 2022 року та не пізніше 31 липня 2022 року сплатять відповідні податки та збори.

ГУ ДПС у Київській області

На виробництво та продажу тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) з  01 липня 2022 впроваджено ліцензування

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що з 01 липня 2022 року набули чинності зміни до Закону України від 19.12.1995 № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», внесені Законом України від 02.12.2020  № 1019-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження обігу підакцизних товарів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та посилення контролю за продажем таких товарів». 

Відповідно до внесених змін, «тютюнові вироби» –  це  сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи нагрівання  (абз. 11 ст.  Закону № 481). 

Отже, з 01 липня 2022 року на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням поширюються вимоги Закону № 481 щодо, зокрема, але не виключно: 

– ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі (ст. 2 – 3, ст. 15 Закону № 481); 

– атестації виробництва на відповідність вимогам, що встановлені чинними законодавчими актами України щодо забезпечення життя та здоров’я людей, охорони навколишнього природного середовища, повного технологічного циклу виробництва тютюнових виробів, а також відповідність санітарним, пожежним, екологічним нормам і правилам (ст. 8 Закону № 481); 

– притягнення до відповідальності за порушення норм Закону № 481 (ст. 17 Закону № 481). 

ГУ ДПС у Київській області

Оподаткування ПДФО благодійної допомоги, що  надається ФО за кошти бюджету на відшкодування втраченого/пошкодженого майна внаслідок збройної агресії РФ у період дії воєнного стану, екологічних, техногенних та інших катастроф, стихійного лиха

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що Законом України від 15.03.2022  № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Податкового кодексу України, відповідно до яких не включається до оподатковуваного доходу цільова або нецільова благодійна допомога, що надається платнику податку, який постраждав внаслідок: 

– екологічних, техногенних та інших катастроф у місцевостях, оголошених згідно з Конституцією України зонами надзвичайної екологічної ситуації, – у граничних сумах, визначених Кабінетом Міністрів України; 

–  стихійного лиха, аварій, епідемій та епізоотій загальнодержавного або місцевого характеру, які завдали шкоди або створюють загрозу здоров’ю громадян, навколишньому природному середовищу, викликали або можуть викликати людські жертви чи втрату власності громадян, у зв’язку з якими рішення про залучення (надання) благодійної допомоги було прийнято відповідно КМУ або органом місцевого самоврядування, у граничних сумах, визначених КМУ або органом місцевого самоврядування відповідно;

– збройної агресії Російської Федерації у період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану – п.п. 170.7.2 п. 170.7 ст. 170 ПКУ.

Благодійна допомога, надана на такі цілі, повинна розподілятися через державний чи місцевий бюджет або через банківські рахунки благодійних організацій, Товариства Червоного Хреста України, внесених до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Для цього підпункту є цільовою благодійною допомогою  та не підлягає оподаткуванню профспілкова виплата, здійснена за рішенням профспілки, прийнятим в установленому порядку на користь члена такої профспілки, який має статус постраждалого внаслідок обставин, зазначених у цьому підпункті.

ГУ ДПС у Київській області

З 01 січня 2022 ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними  та тютюновими виробами не підлягають реєстрації в податкових органах та в органах місцевого самоврядування

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що відповідно до ст. 15 Законом України від 19.12. 1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», із змінами та доповненнями, ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб’єкта господарювання терміном на один рік.

З 01 січня 2022 року набрали чинності зміни, внесені до Закону № 481 Законом України від 30.11.2021  № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень». Зокрема, у статті 15 Закону № 481 виключена норма щодо обов’язкової реєстрації в податковому органі, а у сільській місцевості – і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб’єкта господарювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.

ГУ ДПС у Київській області

 

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Управління інформаційної взаємодії

04151, м. Київ – 151, вул. Святослава Хороброго, 5а

телефон (факс) 246-23-40

Які суб’єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку І-ІІІ груп

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що умови, відповідно до яких ФОП не можуть бути платниками єдиного податку І – ІІІ  груп, визначені пунктом 291.5 ст. 291 ПКУ.

Так, платниками єдиного податку І-ІІІ груп не можуть бути суб’єкти господарювання, зокрема ФОП, які здійснюють такі види діяльності:

– діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);

– обмін іноземної валюти;

– виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);

– видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);

– видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;

– діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України від 07 березня 1996 року № 85/96-ВР «Про страхування» зі змінами та доповненнями, сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розд. III ПКУ;

– діяльність з управління підприємствами;

– діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж;

– діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;

– діяльність з організації, проведення гастрольних заходів;

– ФОП, які здійснюють технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005), діяльність у сфері аудиту;

  ФОП, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 400 кв. метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 900 кв. метрів;

– страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;
Також платниками єдиного податку І-ІІІ груп не можуть бути фізичні особи – нерезиденти та платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

ГУ ДПС у Київській області

Дата реєстрації нерезидента – постачальника на території України електронних послуг ФО, платником ПДВ

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що пунктом 208 прим. 1.2 ст. 208 прим. 1 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація платником податку на додану вартість особи-нерезидента, який постачає електронні послуги фізичним особам, у тому числі ФОП, не зареєстрованим платниками ПДВ, місце постачання яких розташовано на митній території України, здійснюється на підставі заяви про реєстрацію як платника податку такої особи-нерезидента.

В реєстрації особи як платника податку буде відмовлено, якщо за результатами розгляду заяви про реєстрацію як платника податку та/або поданих документів встановлено, що особа не відповідає вимогам, визначеним ст.180, абзацом другим п. 208 прим.1.2 ст. 208 прим.1 ПКУ, або існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із ст. 208 прим. 1. 3 ПКУ, а також якщо під час подання заяви не дотримано порядок, встановлений п. 208 прим. 1.2 ст. 208 прим. 1 ПКУ.
При відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника ПДВ Державна податкова служба України протягом 3-ох робочих днів після надходження заяви реєструє особу – нерезидента платником ПДВ і в той же термін надсилає особі – нерезиденту через спеціальне портальне рішення для користувачів нерезидентів, які надають електронні послуги, з одночасним повідомленням на адресу електронної пошти, зазначену в заяві про реєстрацію як платника ПДВ, інформацію про:

– реєстрацію платником ПДВ;

– індивідуальний податковий номер особи-нерезидента, зареєстрованої як платник ПДВ, що становить 9-значний податковий номер;

– звітний (податковий) період, граничні строки подання спрощеної податкової звітності з податку та граничні строки і порядок сплати податкових зобов’язань.

Особа-нерезидент вважається зареєстрованою платником ПДВ з дати внесення запису до реєстру платників ПДВ у разі обов’язкової реєстрації особи як платника ПДВ або з першого числа звітного (податкового) періоду, наступного за днем спливу 10 календарних днів після подання до ДПС заяви про реєстрацію як платника ПДВ, у разі добровільної реєстрації.

ГУ ДПС у Київській області

Обчислення сум податку з об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування (для 2021 року це 90,0 грн., для 2022 року – 97,5 грн.) – п.п. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 Податкового кодексу України.

Нагадуємо, що обчислення сум податку з об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється податковим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації).

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, разом з детальним розрахунком суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку податковим органом до 01 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

За новостворені (нововведені) об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичними особами, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

ГУ ДПС у Київській області

З 01 січня 2022 окремі  категорії сільськогосподарських товаровиробників звільняються від оподаткування податком на прибуток

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що з 01 січня 2022 року набрали чинності зміни та доповнення до Податкового кодексу України, внесені Законом України від 30.11.2021 №1914, зокрема, щодо тимчасового звільнення від оподаткування податком на прибуток окремих категорій сільськогосподарських товаровиробників.

Відповідно до нового пункту 57 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ, тимчасово, до на період до 01 січня 2027 року, звільнено від оподаткування прибуток сільськогосподарських товаровиробників, що провадять виключно такі види діяльності згідно  з КВЕД-2010:

– клас 01.47 (розведення та вирощування свійської птиці, за виключенням вирощування курей, одержування яєць курей та діяльності інкубаторних станцій з вирощування курей); 

– клас 01.49 (в частині розведення та вирощування перепелів і страусів);

– клас 10.12 (виробництво м’яса свійської птиці, за виключенням виробництва м’яса курей, витоплювання жиру курей, забою, оброблення та фасування м’яса курей), а також здійснюють діяльність з реалізації власно виробленої (вирощеної) такої продукції (за виключенням м’яса курей). 

Варто звернути увагу, що платник податку на прибуток, який одночасно є виробником, наприклад, індиків і курей, не має права застосовувати пільгове оподаткування податком на прибуток, запроваджене Законом № 1914 .

Суми податку на прибуток, які не сплачуються до бюджету в зв’язку з використанням права на пільгу, залишаються в розпорядженні платника податку та використовуються на створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, впровадження новітніх технологій. Використання таких вивільнених коштів повинно бути пов’язане із діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування. Контроль за використанням вивільнених коштів здійснюватиметься в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вивільнені  кошти визнаються як отримане цільове фінансування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

За умови порушення платником напрямів цільового використання чи порядку використання вивільнених коштів, такий платник зобов’язаний нарахувати податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств з суми використаних не за призначенням вивільнених коштів, а також штрафні санкції і пеню, відповідно до норм ПКУ.

Нараховані податкові зобов’язання, штрафні санкції та пеня нараховуються, починаючи із першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.

Детальні роз’яснення з даного приводу  міститься у інформаційному листі ДПС №1/2022, розміщеному на офіційному веб-порталі ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/data/material/000/448/555363/InfoList1_2022.pdf.

ГУ ДПС у Київській області

Податкова адреса платника податків

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що відповідно до норм Податкового кодексу, платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу. 

Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. 

Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси. 

Податковою адресою платника податків – фізичної особи (в тому числі само- зайнятих осіб) є адреса, внесена при реєстрації в Державному реєстрі, фізичних осіб – платників податків (далі – Державний реєстр).

З метою  перевірки своєї податкової адреси, зазначеної в Державному реєстрі, фізична особа може звернутись до контролюючого органу за місцем проживання, або зробити це в Елнектронному кабінеті платника податків на офіційному вебпорталі ДПС.

Для зручності  платників ДПС  розроблено електронний сервіс – подання відомостей для реєстрації фізичної особи/внесення змін до Державного реєстру.

Якщо з моменту реєстрації в Державному реєстрі змінювалась адреса проживання, фізична особа – платник податків зобов’язана подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які носяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття  реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін, шляхом подання  відповідної заяви за формою, та у порядку, визначеному  Міністерством фінансів України.

Податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. 

Податковою адресою підприємства, переданого у довірче управління, є місцезнаходження довірчого власника. 

Платник податків, який обирає спосіб взаємодії з контролюючим органом засобами електронного зв’язку в електронній формі, зобов’язаний під час обрання способу взаємодії повідомити контролюючому органу свою електронну адресу (адреси) шляхом внесення цієї інформації до своїх облікових даних через електронний кабінет.

ГУ ДПС у Київській області

Щодо надання платникам реквізитів бюджетного рахунку для сплати збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що декларанту, після отримання від нього «звітної»/ «нової»/ «уточнюючої» декларації у приватній частині Електронного кабінету буде направлено повідомлення щодо реквізитів для сплати сум за відповідною територією із зазначенням згенерованого QR -коду за кодом платежу 11011100.

При скануванні QR-коду, на смартфоні користувача автоматично відкриватиметься мобільний застосунок банку із сформованими реквізитами рахунків для сплати платежу.

У разі якщо платником була змінена адреса відповідно до «нової звітної» або «уточнюючої» декларації, платнику буде направлено повідомлення з оновленими реквізитами для сплати суми боргу.

В Електронному кабінеті забезпечено автоматичне заповнення платіжного доручення на підставі даних платника, інформації про бюджетні рахунки.

ГУ ДПС у Київській області

На офіційному вебпорталі ДПС суб’єкт господарювання може перевірити інформацію, яка міститься в щоденних Z-звітах, створених РРО 

Головне управління ДПС у Київській області звертає увагу, що інформацію, що міститься у щоденних Z-звітах, які створені реєстратором розрахункових операцій (далі – РРО) суб’єкти господарювання можуть перевірити на офіційному вебпорталі ДПС в приватній частині Електронного кабінету, в режимі «Z-звіти/фіскальні чеки» за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua.

Разом з тим повідомляємо, що  інформацію, яку містять щоденні Z-звіти, створені програмними РРО, буде відображатися після доопрацювання системи обліку даних РРО.

ГУ ДПС у Київській області

ФОП – платник ЄП, яка має право не застосовувати РРО/ПРРО, за вимогою покупця зобов’язана надавати чек, накладну чи інший розрахунковий документ, який засвідчує перехід права власності 

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що  п. 6 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»,передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та/або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) платниками єдиного податку (ФОП), які відносяться відповідно до Податкового кодексу України до груп платників єдиного податку, що не застосовують РРО. 

Пунктом 296.10 ст.296 ПКУ встановлено, що реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку І групи.

Водночас, п. 15 ст. 3 Закону № 265 визначено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані надавати в паперовій та/або електронній формі покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший розрахунковий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця, з метою виконання вимог Закону України від 12.05.1991 № 1023-ХІІ «Про захист прав споживачів» (далі – Закон № 1023). Порушення цього правила тягне за собою відповідальність, передбачену Законом № 1023, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування.

Отже, ФОП – платник єдиного податку, яка має право не застосовувати РРО/ ПРРО, зобов’язана надати в паперовій та/або електронній формі покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший розрахунковий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця.
У разі ненадання на вимогу покупця товарів (послуг) відповідного документа, ФОП, які сплачують єдиний податок, притягаються до відповідальності, передбаченої Законом №1023.

ГУ ДПС у Київській області

Особливості  оподаткування доходів  спеціалістів Дія Сіті: найманих працівників та фахівців, з якими укладено гіг-контракти

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що відповідно до  Закону України « Про внесення змін до Податкового кодексу України та  інших законів України щодо стимулювання  розвитку цифрової економіки в Україні» від 14.12.2021 №1946, спеціалістами резидента Дія Сіті визначено гіг-спеціалістів, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту, укладеного в порядку, передбаченому Законом України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах

Звертаємо увагу, що для резидентів Дія Сіті встановлено особливості  оподаткування доходів їх спеціалістів (найманих працівників та фахівців, з якими укладено гіг-контракти),  зокрема, це пільгові ставка  ПДФО у розмірі 5%  на:

-заробітну плату працівників резидентів Дія Сіті;

-винагороду гіг-спеціалістів за гіг-контрактами, укладеними з резидентами Дія Сіті;

-авторську винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

При цьому ставка 5% застосовується за умови, якщо розмір такого доходу за рік не перевищує еквівалент 240 тисяч євро. З суми перевищення платник самостійно доплачує податок за ставкою 18% та подає річну податкову декларацію. У разі, якщо резидент Дія Сіті втратив статус (за рішенням суду або встановлення не відповідності критеріям) за такий період, він самостійно має перерахувати та сплатити за власний рахунок до бюджету податок за ставкою 18 відсотків;

Також Законом №1946 передбачено звільнено від оподаткування ПДФО:

-сплачених внесків роботодавцем-резидентом за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку та/або за договорами добровільного медичного страхування в межах ЗО відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику;

-сплачених внесків резидентом Дія Сіті за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування платника податку – гіг-спеціаліста в межах ЗО відсотків нарахованої винагороди такому гіг-спеціалісту;

-дивідендів, які нараховуються емітентом корпоративних прав, який є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, за умови, що таким резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах не здійснювалася виплата дивідендів за акціями або іншими корпоративними правами протягом двох календарних років поспіль.

ГУ ДПС у Київській області

Оподаткування  доходів  у вигляді виграшів та призів

Головне управління ДПС у Київській області звертає увагу, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, доходи у вигляді виграшів, призів, які оподатковуються відповідно до норм п. 170.6 ст. 170 ПКУ.

Податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату) (п.п 170.6.1 п. 170.6. ст. 170 ПКУ).

Податковим агентом – оператором лотереї у строки, визначені ПКУ для місячного податкового періоду, до бюджету сплачується (перераховується) загальна сума податку, нарахованого за ставкою 18 %, із загальної суми виграшів (призів), виплачених за податковий (звітний) місяць гравцям у лотерею.
Податкові агенти – оператори лотереї у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), подання якого передбачено п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ, відображають загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів у вигляді виграшів (призів) та загальну суму утриманого з них податку. При цьому у Розрахунку не зазначається інформація про суми окремого виграшу, суми нарахованого на нього податку, а також відомості про фізичну особу – платника податку, яка одержала дохід у вигляді виграшу (призу).
Оподаткування доходів у вигляді виграшів та призів, інших, ніж виграш (приз) у лотерею, здійснюється у загальному порядку, встановленому ПКУ для доходів, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування, за ставкою

18 % – п.п. 170.6.3 п. 170.6 ст. 170 ПКУ.

Під час нарахування (виплати) доходів у вигляді виграшів у лотерею або в інших розіграшах, які передбачають попереднє придбання платником податку права на участь у таких лотереях чи розіграшах, не беруться до уваги витрати платника податку у зв’язку з отриманням такого доходу  п.п 170.6.4 п. 170.6. ст. 170 ПКУ.

Доходи у вигляді виграшів та призів   остаточно оподатковуються під час їх виплати за їх рахунок – п.п. 170.6.5 п. 170.6. ст. 170 ПКУ.

ГУ ДПС у Київській області

З 01 січня 2022 року відображення в чеках РРО/ПРРО реквізитів марок акцизного податку – вимога Закону України від 06.07.1995  № 265/95-ВР

Головне управління ДПС у Київській області звертає увагу, що з 01 січня 2022 року набрали чинності зміни до п.11 ст.3 Закону України від 06.07.1995  № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», внесені Законом України від 30.11.2021 року №1914. Відповідно до вказаних змін, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, при роздрібному продажу алкогольних напоїв у сфері торгівлі, громадського харчування, зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО та/або через програмні РРО із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку. 

Отже, вимога щодо відображення у чеках РРО/ПРРО реквізитів марок акцизного податку (серії та номеру), закріплені Законом України №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». 

Наголошуємо на необхідності доопрацювання (ЦСО або виробниками) реєстраторів розрахункових операцій, якими не забезпечується відображення у касових чеках цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої, або ж обладнати робочі місця з РРО технічними пристроями для забезпечення виконання вимог Закону України №265/95-ВР. 

ГУ ДПС у Київській області

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Управління інформаційної взаємодії

04151, м. Київ – 151, вул. Святослава Хороброго, 5а

телефон (факс) 246-23-40

21 лютого 2022 року закінчуються граничні терміни подання звітності та сплати з окремих податків та зборів

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що у понеділок, 21 лютого  2022 року закінчується граничний термін подання:

– податкової декларації з єдиного податку на 2022 рік та розрахунку частки

сільськогосподарського товаровиробництва за 2021 рік для набуття і 

підтвердження статусу платника єдиного податку ІУ групи;

– податкової декларації з ПДВ за січень 2022 року;

– декларації акцизного податку за січень 2022 року;

– податкової декларації з плати за землю: земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності крім громадян:

на 2022 рік;

за січень 2022 року, у разі неподання податкової декларації на 2022 рік;

 – податкової декларації з рентної плати за січень 2022 року з розрахунком рентної плати за:

користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини;

користування радіочастотним ресурсом;

транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними

нафтопроводами та нафтопродуктопроводами;

транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України;

 – податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, юридичними особами на 2022 рік;

 – податкової декларації з транспортного податку юридичними особами на 2022 рік.

  1. лютого 2022 року є останнім днем сплати;
  • рентної плати за IV квартал 2021 року;
  • екологічного податку за IV квартал 2021 року;
  • туристичного збору за IV квартал 2021 року;
  • збору за місця для паркування транспортних засобів за ІV квартал 2021 року;
  • єдиного податку із сум доходів, оподатковуваних за ставкою 15% і задекларованих у IV кварталі 2021 року, платниками єдиного податку І та ІІ груп;
  • єдиного податку платниками групи 3 за результатами поданих декларацій за 2021 рік (як фізичними, так і юридичними особами);

– ПДФО та військового збору фізособою-підприємцем за результатами подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи;

  • ЄСВ за січень 2022 р., нарахованого роботодавцями за найманих працівників (крім гірничих підприємств);

– податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції за IV квартал 2021 року. 

ГУ ДПС у Київській області

З 01 січня 2022 року фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму безповоротної фінансової допомоги, наданої пов’язаним особам, які були збитковими у минулому році

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що Законом України від 30.11. 2021 року № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» внесено зміни, зокрема, до п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, які набрали чинності з 01 січня 2022 року.
Відтак, з 01 січня 2022 року фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), платникам податку, які є пов’язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозд. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 ПКУ.

Варто зазначити, що для платників податку, які оподатковувались за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозд. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, передбачено використання відповідної податкової пільги на період до 31 грудня 2021 року  – п. 44 підрозд. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.

Таким чином, платник податку повинен збільшити фінансовий результат податкового (звітного) періоду при наданні безповоротної фінансової допомоги (безоплатних товарів, робіт, послуг) на користь:

– осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб);

– платників податку на прибуток підприємств, які є пов’язаними особами (тобто, згідно з визначеними ПКУ критеріями «пов’язаності» вважаються пов’язаними особами із платником податку, який надає допомогу) у разі якщо:

пов’язана особа задекларувала від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги);

надавач визнав в бухгалтерському обліку витрати на суму наданої фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) у відповідному періоді (тобто виходячи з умов відповідної угоди надавач не очікує повернення коштів чи одержання компенсації за надані товари, роботи, послуги у майбутньому).

ГУ ДПС у Київській області

Одноразова безвідсоткова поворотна допомога непрацюючій працездатній особі з малозабезпеченої сім’ї для організації підприємницької діяльності

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що з 01.01.2022 року набрав чинності Порядок надання допомоги на здобуття економічної самостійності малоза- безпеченої сім’ї, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 № 397 «Деякі питання сприяння економічній самостійності малозабезпечених сімей» (далі – Порядок).

Порядком передбачається надання одноразової безвідсоткової поворотної допомоги непрацюючій працездатній особі з числа членів малозабезпеченої сім’ї у разі її реєстрації як безробітної в установленому порядку, яка виявила бажання отримати фінансову допомогу для організації підприємницької діяльності, зокрема, для закупівлі обладнання та матеріалів для організації власного бізнесу, визначаються умови надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, її розмір та умови повернення.

Розмір фінансової допомоги не може перевищувати 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня календарного року, в якому приймається рішення про її надання ( у 2022 – 97500грн.).

Для отримання фінансової допомоги особа, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність, подає:

-заяву про надання фінансової допомоги (далі – заява) за формою згідно з додатком 1;

-довідку для надання фізичним особам відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством. Така довідка не подається, якщо центром зайнятості за наявності технічної можливості відомості про особу отримано шляхом інформаційної взаємодії з єдиною інформаційною системою МВС;

-бізнес-план.

Особа, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність, розробляє бізнес-план самостійно або у процесі професійного навчання.

Заява подається особою до центру зайнятості, або за наявності технічної можливості через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

Питання надання фінансової допомоги вирішується комісією, до складу якої  включаються представники центру зайнятості, уповноважена особа виконавчого органу, представники органу соціального захисту населення, органів місцевого самоврядування, територіальних органів ДПС, організацій (об’єднань) роботодавців і профспілок.

Рішення про надання фінансової допомоги або про відмову в її наданні приймається комісією за результатами розгляду бізнес-плану та поданих документів у присутності особи, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність (за її згодою), та оформляється протоколом.

Особа щодо якої комісією прийнято рішення про надання їй фінансової допомоги, створює юридичну особу чи реєструється як фізична особа – підприємець протягом 30 календарних днів з дати отримання повідомлення про прийняте комісією рішення.

Якщо особа протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про прийняте комісією рішення не створила юридичну особу чи не зареєструвалася як фізична особа – підприємець без поважних причин, вона втрачає право на отримання фінансової допомоги. 

Сума фінансової допомоги, що повертається особою, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність, зменшується на суму сплачених нею податків, зборів (обов’язкових платежів) і єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом трьох років з її отримання або за період з дати отримання такої допомоги до дати її дострокового повернення, в тому числі у випадку розірвання угоди.

Фінансова допомога не повертається, якщо особою, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність:

-за трирічний період з дати отримання фінансової допомоги або за період до дати її дострокового повернення, в тому числі у випадку розірвання угоди, сплачено податки, збори (обов’язкові платежі) і єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в сумі, що перевищує суму наданої фінансової допомоги;

-у перший рік з дати отримання фінансової допомоги працевлаштовано за направленням центру зайнятості не менше ніж двох непрацюючих працездатних осіб із числа членів малозабезпечених сімей строком не менше ніж на два роки.

Рішення про неповернення фінансової допомоги приймається комісією за результатами перевірки виконання особою умов, зазначених у Порядку.

Фінансова допомога не повертається в разі смерті особи, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність.

Контроль за поверненням фінансової допомоги здійснює регіональний центр зайнятості/центр зайнятості. 

ГУ ДПС у Київській області

16 лютого 2022 року набрав чинності наказ Мінфіну, яким внесено зміни до форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що  16 лютого 2022 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 17.01. 2022 року №15 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року №1307, яким внесено зміни до форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної (далі – Порядок), затверджених наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за  № 137/28267. 

Зміни стосуються лише платників ПДВ, які здійснюють постачання тютюнових виробів за максимальними роздрібними цінами. Але складати ПН та РК за новими формами будуть всі платники ПДВ. 

ДПС повідомляє, що реєстрація ПН та РК, складених за новою формою буде здійснюватися з 01.03.2022.

Отже, у новій редакції викладено: 

У формі податкової накладної: 

  • назву графи 7 Розділу Б: «Ціна постачання одиниці товару/послуги або максимальна роздрібна ціна товарів без урахування податку на додану вартість»,
  • виноску «1»: «1 У порядковому номері після символа “/” зазначається код 2 – у разі здійснення операцій з постачання власновироблених товарів, отриманих за результатами видів діяльності, визначених в п. 16 прим.1.3 ст. 16 прим.1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», або код 5 – у разі складання податкової накладної оператором інвестору за багатосторонньою угодою про розподіл продукції, або код 6 – у разі складання податкової накладної для операцій з постачання товарів, базою оподаткування для яких встановлено максимальні роздрібні ціни.»; 

У формі додатка 1 до податкової накладної: 

назву графи 6: «ціна одиниці товару/послуги або максимальна роздрібна ціна товарів без урахування податку на додану вартість»; 

У формі розрахунку коригування до податкової накладної: 

назву графи 8: «ціна постачання товарів/послуг або максимальна роздрібна ціна товарів»; 

назву графи 9: «ціна або максимальна роздрібна ціна (-) (+)»; 

виноску «1»: «1 У порядковому номері після символа “/” зазначається код 2 – у разі здійснення операцій з постачання власновироблених товарів, отриманих за результатами видів діяльності, визначених в пункті 16 прим.1.3 статті 16 прим.1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», або код 5 – у разі складання податкової накладної оператором інвестору за багатосторонньою угодою про розподіл продукції, або код 6 – у разі складання податкової накладної для операцій з постачання товарів, базою оподаткування для яких встановлено максимальні роздрібні ціни.». 

Крім того внесено зміни до Порядку, який, зокрема, доповнено вимогами щодо: 

складання платниками ПДВ у разі здійснення операцій з постачання товарів, базою оподаткування для яких встановлено максимальні роздрібні ціни, окремих податкових накладних із зазначенням у другій частині порядкового номера такої податкової накладної коду «6» (п. 6 Порядку); 

зазначення у графі 7 податкової накладної, складеної на операції з постачання товарів, базою оподаткування для яких встановлено максимальні роздрібні ціни, максимальної роздрібної ціни товару без урахування податку на додану вартість (п. 16 Порядку). 

ГУ ДПС у Київській області

Суб’єкти господарювання, якi здiйснюють діяльність з розведення свiйської птиці, перепелiв i страусів та виробництво м’яса свiйської птицi не можуть мати у 2022 pоці статус платника єдиного податку ІV групи

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що 21 лютого 2022 року закінчується граничний термін подання податкової декларації з єдиного податку на 2022 рік та розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2021 рік для набуття і підтвердження статусу платника єдиного податку ІУ групи.

У зв’язку з цим нагадуємо, що Законом України вiд 30.11.2021 року №1914-IX «Про внесення змiн до Податкового кодексу України та iнших законодавчих актів Украiни щодо забезпечення збалансованостi бюджетних надходжень» внесено змiни до Податкового кодексу, якi набрали чинності з 01.0l .2022 року.

Так, абзацом 2 пiдпункту 29I.5 прим.1.1 пунктy 291.5 прим.1 cтатті 291 ПКУ визначено, що не можуть бути платниками єдиного податку ІУ групи суб’єкти господарювання, дiяльнiсть яких згiдно з КВЕД-2010 вiдноситьqя до класiв 01.47 (розведення свiйської птицi), 01.49 (в частинi розведення та вирощування перепелiв i cтpayciв) та 10.12 (виробництво м’яса свiйської птицi).

Наразі серед платникiв єдиною податку ІУ групи є сiльськогосподарськi товаровиробники, якi одночасно з рослинництвом, тваринництвом, рибництвом або змiшаним сiльським господарством, здiйснюють дiяльнiсть з розведення свiйської птицi, розведення та вирощування перепелiв i cтpayciв та виробництва м’яса свiйської птицi.

З метою дотримання норм податкового законодавства в частинi правомiрностi застосування статусу платника єдиного податку ІУ групи, звертаємо увагу, що з 01.0l.2022 року, в зв’язку з набуттям чинностi змiн щодо умов застосування спрощеної системи оподаткування, суб’єкти господарювання, якi одночасно з iншими видами сiльськогосподарської  дiяльностi здiйснюють дiяльнiсть згiдно з КВЕД-2010, яка вiдноситься до класiв 01.47 (розведення свiйської птицi), 01.49 (в частинi розведення та вирощування перепелiв i cтpayciв) та 10.12 (виробництво м’яса свiйської птицi) не можуть набути або пiдтвердити статус платника єдиного податку ІУ групи на 2022 piк.

ГУ ДПС у Київській області

Склад сільської місцевості, на території якої дозволено проводити окремі операції у сферах торгівлі, громадського харчування та послуг без РРО та/або програмних РРО, але з використанням РК та КОРО,доповнено селищами

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що 11 лютого 2022 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.02. 2022 № 95 «Про внесення змін до переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій», якою внесено зміни до Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.08. 2000 №1336. 

Змінами уточнено та розширено склад сільської місцевості, а саме села та селища, на території якої дозволено проводити окремі операції у сферах торгівлі, громадського харчування та послуг без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних РРО, але з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій. 

Відтак, дія пунктів 1, 4, 6, 7, 8, 11, 17, 22 Переліку, якими передбачено форми та умови проведення діяльності без застосування РРО та/або ПРРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій розповсюджується не тільки на територію сіл, але і селищ по всій Україні, і суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність на їх території, мають право на використання пільг, встановлених цими пунктами Переліку в повному обсязі.

ГУ ДПС у Київській області

Розмір податкової соціальної пільги у 2022 році

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що Законом України «Про державний бюджет України на 2022 рік» з 01 січня 2022 року затверджено  розмір мінімальної заробітної плати 6500,0 грн., з 01 жовтня 2022 року – 6700,0 грн., а розмір  прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2022 року – 2481,0 грн. 

Відповідно до норм Податкового кодексу України, платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 01 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень .

Отже, у 2022 році граничний розмір доходу, до якого застосовуватиметься  податкова соціальна пільга складатиме впродовж всього  року суму 3470,0грн.: 2481,0 х 1,4 = 3473,4 = 3470 грн.). 

Розмір податкової соціальної пільги:

Оскільки, згідно з п.п. 1 п. 1 ст. 169 розділу ПКУ податкова соціальна пільга складає 50 % розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленого законом на 01 січня звітного податкового року для будь-якого платника податку, то протягом  2022 року податкова соціальна пільга складатиме:

  • яка надається у розмірі 100% — 1240,50 грн. (2481 грн. х 50% х 100%);
  • яка надається у розмірі 150% — 1860,75 грн. (2481 грн. х 50% х 150%
  • яка надається у розмірі 200% — 2481,00 грн. (2481 грн. х 50% х 200%).

Звертаємо увагу, що  граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків у випадку та у розмірі, передбачених підпунктом 169.1.2 та підпунктами “а” і “б” підпункту 169.1.3 п. 169.1  ст.169 ПКУ, визначається як добуток 3470 грн, та відповідної кількості дітей. 

ГУ ДПС у Київській області

Чи необхідно застосовувати РРО/ПРРО при здійсненні розрахунків через платіжний термінал (із застосуванням електронних платіжних засобів)

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що відповідно до п. 1 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів, тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО (далі – ППРО) зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом №265 – із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Розрахунковий документ – документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених Законом № 265, зареєстрованим у встановленому порядку РРО або ПРРО, чи заповнений вручну.

При здійсненні розрахунків у безготівковій формі із застосуванням електронних платіжних засобів, з використанням платіжного терміналу, поєднаного з реєстратором розрахункових операцій (далі – РРО), суб’єкт господарювання повинен проводити розрахункові операції через належним чином зареєстрований РРО із роздрукуванням відповідних розрахункових документів, крім суб’єктів господарювання, які згідно з чинним законодавством можуть не застосовувати РРО при розрахунках за продані товари та надані послуги. 

При цьому фіскальний касовий чек повинен містити, зокрема, такі обов’язкові реквізити: ідентифікатор еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати; ідентифікатор платіжного пристрою; сума комісійної винагороди (у разі наявності); вид операції; реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки), допустимі правилами безпеки платіжної системи, перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ»; напис «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА» (найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовується, код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі та/або код транзакції в платіжній системі, значення коду); підпис касира (якщо це передбачено правилами платіжної системи), перед яким друкується відповідно напис «Касир»; підпис держателя електронного платіжного засобу (платіжної картки) (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи «Касир» та «Держатель ЕПЗ».

Постановою Правління Національного банку України «Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів» від 05.11.2014 №705 визначено, що сліп – це паперовий документ, який підтверджує здійснення операції з використанням платіжної картки і містить набір даних щодо цієї операції та реквізити платіжної картки. Тобто, у розумінні Закону України №265, сліп (квитанція) не є розрахунковим  документом.

Щодо проведення розрахункових операцій через програмний РРО у разі використання платіжних терміналів (платіжних карток), повідомляємо, що на даний час здійснюється інтеграція безкоштовних програмних рішень з банківськими сервісами, які дозволять без додаткових пристроїв (платіжних терміналів) здійснювати безготівкові платежі за товари/послуги.

ГУ ДПС у Київській області

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Управління інформаційної взаємодії

04151, м. Київ – 151, вул. Святослава Хороброго, 5а

телефон (факс) 246-23-40

З 01 січня 2022 року набули чинності зміни в  адмініструванні рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України

Головне управління ДПС у Київській області звертає увагу, що з 01 січня поточного року набрав чинності Закон України від 30.11.2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», яким внесено зміни до Податкового кодексу, які стосуються, зокрема Рентної плати.

Так, набули чинності зміни в частині адміністрування рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України (далі – Рентна плата):

-збільшено ставки Рентної плати на 10,5 %, які застосовуються при обчисленні податкових зобов’язань з Рентної плати за результатами господарської діяльності у 2022 році . Ставки Рентної плати встановлено окремо для кожного виду користування радіочастотним ресурсом України у гривнях до одиниці виміру залежно від діапазону радіочастот та виду радіозв’язку  – п. 254.4 ст. 254 ПКУ;

-уточнено умови застосування коригуючих коефіцієнтів, передбачених примітками в абзацах 2-9 п. 254.4 ст. 254 ПКУ, які застосовуються при обчисленні податкових зобов’язань з Рентної плати, а саме: до ставок Рентної плати, передбачених для виду радіозв’язку «стільниковий радіозв’язок», для ширини смуги радіочастот, отриманої відповідно до ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України, виданої з 01 січня 2022 року на конкурсних або тендерних засадах, не застосовуються коефіцієнти, встановлені п.254.4 ст. 254 ПКУ (п. 93 розділ XX «Перехідні положення» ПКУ).

Податкові декларації Рентної плати з розрахунками, подаються платниками контролюючим органам до закінчення визначеного розділом II ПКУ граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює місяцю (протягом 20 календарних днів) за місцем податкової реєстрації, а сплата податкових зобов’язань проводиться до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Форма Податкової декларації Рентної плати з розрахунком, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №719 та зареєстрована Міністерством юстиції України 03.09.2015 за № 1051/27496 (зі змінами і доповненнями).

Порядок обчислення та сплати Рентної плати у 2022 році не змінився.

ГУ ДПС у Київській області

Спеціальний правовий  і податковий режим «Дія Сіті»

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що  «Дія Сіті» – це спеціальний правовий  і податковий режим для суб’єктів господарювання сфери ІТ, який передбачає комплекс заходів для стимулювання розвитку  індустрії високих технологій.

Дія Сіті є новою формою співпраці компаній сектору із розробниками. 

Резидентами Дія Сіті можуть бути юридичні особи, зареєстровані згідно з чинним законодавством України, які займаються кваліфікованими видами діяльності, та відповідають таким вимогам: 

– здійснюють один із видів діяльності: комп’ютерне програмування, консультування з питань інформатизації, діяльність із керування комп’ютерним устаткуванням, видання комп’ютерних ігор та інших програм, надання програмних продуктів у режимі «онлайн», освітня діяльність у галузі ІТ, кібербезпека, тощо; 

–  розмір місячної винагороди спеціалістам становить не менше 1200 євро; 

–  кількість гіг-спеціалістів не менше 9  осіб; 

–  сума кваліфікованого доходу юридичної особи за перші 3 місяці не менше 90%. 

Перехід СГ на застосування спеціального режиму оподаткування резидентів Дія Сіті здійснюється за заявницьким принципом. 

Контролюючі органи надають Міністерству цифрової інформації необхідну для визначення відповідності юридичної особи вимогам, передбаченим Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»,  інформацію, щодо: 

– розміру заробітної плати; 

– середньооблікової кількості працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи; 

– суми податкового боргу; 

– щодо включення юридичної особи до реєстру неприбуткових підприємств, установ, організацій. 

Податок на прибуток

За бажанням, компанія-резидент може обрати для себе спеціальний режим оподаткування резидентів Дія Сіті, який передбачає можливість переходу ними на оподаткування податком на прибуток підприємств за особливими умовами (аналог податку на виведений капітал), що передбачають ставку податку у розмірі 9% та оподаткування лише низки операцій

При цьому окремою базою оподаткування в спеціальному режимі оподаткування резидентів Дія Сіті буде сума невідповідності контрольованої операції принципу «витягнутої руки», яка буде оподатковуватись за ставкою 18%. 

Звітним періодом для спеціального режиму оподаткування резидентів Дія Сіті є календарний рік. 

Для резидентів Дія Сіті встановлено особливості  оподаткування доходів їх спеціалістів (найманих працівників та фахівців, з якими укладено гіг-контракти),  зокрема це пільгова ставка 5% ПДФО на:

заробітну плату працівників резидентів Дія Сіті;

винагороду гіг-спеціалістів за гіг-контрактами, укладеними з резидентами Дія Сіті;

авторську винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

Ставка 5% застосовується за умови, якщо розмір такого доходу за рік не перевищує еквівалент 240 тисяч євро. З суми перевищення платник самостійно доплачує податок за ставкою 18% та подає річну податкову декларацію. 

Передбачено звільнення від оподаткування ПДФО:

-сплачених внесків роботодавцем-резидентом за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку та/або за договорами добровільного медичного страхування в межах 30 %  нарахованої заробітної плати такому працівнику; 

-сплачених внесків резидентом Дія Сіті за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування платника податку – гіг-спеціаліста в межах 30% нарахованої винагороди такому гіг-спеціалісту; 

-дивідендів, які нараховуються емітентом корпоративних прав, який є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, за умови, що таким резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах не здійснювалася виплата дивідендів за акціями або іншими корпоративними правами протягом двох календарних років поспіль. 

Податкова знижка: 

До витрат для податкової знижки може бути включена суми витрат платника податку на придбання акцій (інших корпоративних прав), емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті, за умови, що такі витрати були понесені платником податку до набуття емітентом статусу резидента Дія Сіті або впродовж періоду, коли такий резидент Дія Сіті відповідає вимогам 

Єдиний внесок: 

Єдиний внесок для платника – резидента Дія Сіті встановлюється: 

-на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати – у розмірі мінімального страхового внеску (22 % від мінімальної заробітної плати); 

-на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг – контрактами – у розмірі мінімального страхового внеску (22 % від мінімальної заробітної плати). 

При цьому, звільнено ФОП та осіб, що провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті в порядку та на умовах, передбачених Законом № 1667 від сплати за себе ЄВ за місяці звітного періоду, за які резидент Дія Сіті сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску (22 % від мінімальної заробітної плати). 

ГУ ДПС у Київській області

Звільнено від оподаткування ПДФО доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції, які сукупно за рік не перевищують 12 розмірів мінімальної  заробітної плати 

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що 01 січня 2022 року набрали чинності зміни, внесені Законом України від 30.11.2021 №1914-ІХ  до Податкового кодексу України, зокрема в частині  оподаткування податком на доходи фізичних осіб  доходу від продажу власної сільськогосподарської продукції.

Відтак, не оподатковуються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, для ведення:

-садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва;

-особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості).

При продажу власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 12 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року – у 2022 році це 78000,0грн. (12 х 6500).

Якщо сума отриманого доходу перевищує зазначений розмір, платник зобов’язаний відобразити суму такого перевищення у складі загального місячного (річного) оподатковуваного доходу за відповідний звітний рік та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи відповідно до норм ПКУ і самостійно сплатити податок з суми такого перевищення.

При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок для садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва, або  для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості).

Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою ОТГ,  за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п’яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.

При продажу власної продукції тваринництва груп 1 – 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, доходи, отримані від такого продажу, не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року – у 2022 році це 325000,0грн. (50 х 6500).

Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.

Якщо сума отриманого доходу перевищує встановлений розмір, фізична особа зобов’язана падати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною, міською радою або радою ОТГ, за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, то оподаткуванню підлягає дохід, який перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року.

Якщо платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах;

ГУ ДПС у Київській області

Про обмеження щодо здійснення видів діяльності ФОП на загальній системі оподаткування

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що  відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до статті 42 Конституції України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Перелік видів діяльності, які не має право здійснювати фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування, визначений у статті 4 Закону України від 07 лютого 1991 року № 698-ХІІ «Про підприємництво» із змінами та доповненнями.

ГУ ДПС у Київській області

При здійсненні розрахунків у безготівковій формі через установи банку РРО або ПРРО не застосовується

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що згідно з п. 1.4 глави 1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року № 22, безготівкові розрахунки – це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.

Відповідно до п. 12 ст. 9 Закону №265 РРО та/або ПРРО та РК не застосовуються якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо).

Таким чином, при здійсненні розрахункових операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) застосування РРО або ПРРО є обов’язковим.
При здійсненні розрахунків у безготівковій формі через установи банку РРО або ПРРО не застосовується.

ГУ ДПС у Київській області

Ставки збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування  є особливим порядком декларування активів, розміщених як в Україні так і за її межами, якщо ці активи було отримано за рахунок доходів, з яких не сплачені або сплачені не в повному обсязі  податки і збори протягом будь-якого з податкових  періодів до 01 січня 2021 року.

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування ще називають податковою амністією,  адже це унікальна можливість  добровільно легалізувати свої статки, сплативши збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування з вартості належних фізичній особі активів. Одноразове добровільне декларування  – абсолютно добровільне, і є способом цивілізованої легалізації активів, які були приховані від оподаткування. У такий спосіб держава надає можливість повернути гроші й  інші активи у прозорий та легальний обіг.

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування  передбачає сплату збору за  такими ставками:

  • 5% для  активів, розміщених в Україні (6% альтернативна)
  • 9% для закордонних активів (11,5% альтернативна)
  • 2,5% для декларування активів у вигляді ОВДП (3% альтернативна). 

Альтернативна ставка застосовується у разі обрання платником можливості сплатити податкове зобов’язання трьома рівними частинами щорічно:

-першу частину – протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації, 

-другу частину –   до 01 листопада 2023 року, 

-третю частину – до 01 листопада 2024 року.

ГУ ДПС у Київській області

Сільськогосподарські товаровиробники, які належать до ІУ групи платників єдиного податку

Головне управління ДПС у Київській області звертає увагу, що відповідно до змін, внесених до Податкового кодексу  Законом України від 30.11.2021 №1914,  до ІУ групи платників єдиного податку  належать такі сільськогосподарські товаровиробники:

а) ЮО незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %;

б) ФОП, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України “Про фермерське господарство”, за умови виконання сукупності таких вимог:

-здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;

-провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;

-не використовують працю найманих осіб;

-членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім’ї у визначенні част.2 ст. 3 Сімейного кодексу України;

-площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше 0,5 гектара, але не більше 20 гектарів сукупно.

Не можуть бути платниками єдиного податку ІУ групи:

– СГ, у яких понад 50 % доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин (за винятком зрізаних квітів, вирощених на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, та продуктів їх переробки), диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (крім хутрової сировини);

– СГ, діяльність яких згідно з КВЕД-2010 відноситься до класів 01.47 (розведення свійської птиці), 01.49 (в частині розведення та вирощування перепелів і страусів) та 10.12 (виробництво м’яса свійської птиці).

ГУ ДПС у Київській області

Ліцензія на роздрібну торгівлю

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. 

Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю становить такі розміри:

– на роздрібну торгівлю рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, становить 780 гривень на кожне місце торгівлі. Суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, мають право продавати рідини, що використовуються в електронних сигаретах, без отримання окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі такими рідинами. 

– алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі;

– на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі – 2000 гривень, 

а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, – 500 гривень на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на кожний окремий, зазначений у ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, та  250 гривень – на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі. 

Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додання спирту) становить 780 гривень на кожне місце торгівлі незалежно від його територіального розташування. 

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для місць торгівлі, які розташовані за межами території міст обласного підпорядкування і міст Києва та Севастополя на відстані до 50 км та які мають торговельні зали площею понад 500 кв. м, плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, та 2000 гривень на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі. 

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством. 

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, видаються регіональними управліннями ДПС за місцем торгівлі суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік. 

Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб’єкта господарювання , до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб’єкт господарювання (у тому числі іноземний суб’єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір отримати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб’єкти господарювання  отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в контролюючих органах.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним суб’єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій.

ГУ ДПС у Київській області

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Управління інформаційної взаємодії

04151, м. Київ – 151, вул. Святослава Хороброго, 5а

телефон (факс) 246-23-40

Електронні послуги, що надаються нерезидентом на митній території України ФО, у тому числі ФОП, не зареєстрованим платниками ПДВ,  з 01 січня 2022 оподатковуються ПДВ

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що відповідно до  змін, внесених Законом України від 03.06.2021 №1525  до Податкового кодексу України, з 01 січня 2022 року  перелік осіб – платників ПДВ доповнено особою-нерезидентом, яка не має постійного представництва та постачає на митній території України фізичним особам, у тому числі ФОП, не зареєстрованим платниками ПДВ, електронні послуги, у тому числі шляхом надання доступу до електронних послуг через електронний інтерфейс, надання технічних, організаційних, інформаційних та інших можливостей, які здійснюються з використанням інформаційних технологій і систем, для встановлення контактів та укладення угод між продавцями і покупцями та/або постачає такі електронні послуги за посередницькими договорами від власного імені, але за дорученням надавача електронних послуг. 

До таких осіб не відносяться нерезиденти, які здійснюють такі послуги:

– постачають електронні послуги за посередницькими договорами, у разі якщо у рахунках (квитанціях), наданих замовникам електронних послуг, визначено перелік таких електронних послуг та їх фактичного постачальника;

– здійснюють виключно обробку платежів за електронні послуги і не беруть участі у наданні таких електронних послуг;

– постачають електронні послуги безпосередньо через своє постійне представництво в Україні (п.п. «д» п.п. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 ПКУ). 

Особа-нерезидент зобов’язана подати заяву про реєстрацію як платника податку, якщо за результатами попереднього календарного року загальна сума від здійснення нею операцій з постачання фізичним особам електронних послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, сукупно перевищує суму, еквівалентну 1000000 грн., яка обчислюється за офіційним курсом валюти України до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на 0 годин 1 січня відповідного року.

Особа-нерезидент, яка не досягла зазначеного обсягу, але вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник ПДВ, може подати заяву про реєстрацію як платника податку не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку звітного (податкового) періоду, з якого така особа-нерезидент вважатиметься платником податку.

ГУ ДПС у Київській області

Тимчасово, на період з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року річну плату за ліцензії на оптову торгівлю тютюновими виробами встановлено у розмірі 150 розмірів мінімальної заробітної плати

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що відповідно до ст.15 Закону України від 19.12.1995 №481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюється за наявності у суб’єктів господарювання всіх форм власності відповідної ліцензії. 

Ліцензії на всі види діяльності, передбачені статтею 15 Закону №481, видаються за умови обов’язкової реєстрації об’єкта оподаткування відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України.

Законом №481 річна плата за ліцензії на право оптової торгівлі встановлена у таких розмірах: 

-алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) – 500000 гривень; 

-тютюновими виробами – 500000 гривень; 

-рідинами, що використовуються в електронних сигаретах – 780 гривень;

-сидром та перрі (без додання спирту) – 780 гривень; 

-виключно пивом для виробників пива з обсягом виробництва до 3000 гектолітрів на рік – 30000 гривень, обсяг виробництва розраховується з дня внесення плати за ліцензію до дня внесення наступного платежу;

-пальним, за наявності у ліцензіата місць оптової торгівлі пальним, – 5000 гривень за кожне таке місце;

-пальним, за відсутності у ліцензіата місць оптової торгівлі пальним, – 10000 гривень.

Річна плата за ліцензії на право зберігання пального встановлена у розмірі 780 гривень.

Суб’єкти господарювання  отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним – одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням СГ або місцезнаходженням постійного представництва.

Звертаємо увагу, що відповідно до змін, внесених Законом України від 30.11.2021 №1914 до Закону №481, тимчасово, на період з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно, встановлено річну плату за ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами у розмірі 150 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня року, за який вноситься щорічний платіж.

ГУ ДПС у Київській області

У яких випадках скасовується реєстрація РРО

Головне управління ДПС у Київській області інформує,  скасування реєстрації реєстратора розрахункових операцій відбувається у випадках, коли:

1) СГ подано заяву про скасування реєстрації РРО за формою № 4-РРО;

2) вичерпано строк служби РРО, вказаний у реєстрі екземплярів реєстраторів розрахункових операцій або у паспорті РРО, який не включений до Реєстру екземплярів РРО та був зареєстрований у контролюючому органі до створення Реєстру екземплярів РРО;

3) закінчилися визначені законодавством строки експлуатації РРО;

4) РРО застосовується не за сферою застосування, визначеною Державним реєстром реєстраторів розрахункових операцій;

5) виявлено невідповідність модифікації, конструкції та/або версії внутрішнього програмного забезпечення РРО, включених до Реєстру РРО;

6) установчі документи СГ згідно із судовим рішенням визнано недійсними;

7) наявне судове рішення про ліквідацію СГ – банкрута;

8) наявне судове рішення щодо припинення суб’єкта господарювання, що не пов’язане з банкрутством;

9) СГ – фізична особа – підприємець померла, а також у разі оголошення такої особи померлою, визнання недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності;

10) в контролюючих органах наявні відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань щодо державної реєстрації припинення суб’єкта господарювання;

11) викрадено РРО;

12) змінено власника РРО;

13) щодо господарської одиниці, де використовується РРО, СГ повідомив про такий об’єкт оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 ПКУ, як про закритий або такий, що не експлуатується СГ (повідомлення за ф. № 20-ОПП).

14) СГ у зв’язку із застосовуванням програмного РРО вирішив відмовитись від застосування РРО, строк служби якого не закінчився.

ГУ ДПС у Київській області

СГ, які здійснюють розведення свійської птиці, розведення та вирощування перепелів і страусів, виробництво м’яса свійської птиці з 01 січня 2022 року не можуть бути платниками єдиного податку ІV групи

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:

– загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), – до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

– звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки – до контролюючого органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

– розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) – до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок;

– відомості (довідку) про наявність земельних ділянок – до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Звертаємо увагу, що відповідно до змін, внесених Законом України від 30.11.2021 №1914 до Податкового кодексу України, передбачено, що з 01 січня 2022 року фізичні особи – підприємці можуть перебувати на ІУ групі платників єдиного податку лише за умови, якщо вони здійснюють діяльність на сільськогосподарських угіддях та/або землях водного фонду площею не менше 0,5 га, але не більше 20 га сукупно.

Крім того, абзацом 2 п.п.291.5 прим.1, 1 п. 291.5 прим.1 ст.291 ПКУ встановлено, що не можуть бути платниками єдиного податку ІУ групи суб’єкти господарювання, які здійснюють такі види господарської діяльності, як розведення свійської птиці, розведення та вирощування перепелів і страусів та виробництво м’яса свійської птиці (КВЕД-2010 – клас 01.47, 01.49, 10.12) .

СГ, якi одночасно з iншими видами сільськогосподарської дiяльностi здiйснюють дiяльнiсть згiдно з КВЕД-2010, яка вiдноситься до класiв 01.47 (розведення свiйськоi птицi), 01.49 (в частинi розведення та вирощування перепелiв i cтpayciв) та 10.12 (виробництво м’яса свiйськоi птицi) не можуть набути або пiдтвердити статус платника єдиного податку ІV групи на 2022 piк.

ГУ ДПС у Київській області

Податкова знижка на витрати на лікування та придбання лікарських засобів та виробів медичного призначення для лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що за результатами 2021 та 2022 років до податкової знижки платника податку на доходи фізичних осіб у звітному податковому році в повному обсязі включаються витрати на лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, придбання лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, необхідних для лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого або витягу з Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я, витрати на вакцинування для профілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також витрати на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачених страховику-резиденту за договорами страхування на випадок захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, такого платника податку та членів його сім’ї першого ступеня споріднення – п. 20 підрозд.І розд .ХХ «Перехідні положення» ПКУ .

Для отримання податкової знижки платник подає до податкового органу за місцем прописки  річну податкову декларацію про майновий стан і доходи по 31 грудня включно, наступного за звітним податкового року .

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги).

Копії цих документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали не надсилаються  до податкового органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ПКУ. Якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.

ГУ ДПС у Київській області

Повідомлення про набуття або відчуження частки резидентом України в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що відповідно до п.п. 39 прим. 2.5.5 п. 39 прим. 2.5 ст. 39 прим. 2 Податкового кодексу України, фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган про:

– кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог статті 39 прим. 2 ПКУ;

– заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;

-кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог статті 39 прим. 2 ПКУ;

– ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю).

Наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2021 №512, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.11.2021 за № 1525/37147 затверджені:

– форма Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи (далі – Повідомлення);

– Порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Згідно з п. 7 Порядку, Повідомлення надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичної особи – резидента.

Надсилання Повідомлення здійснюється засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог ПКУ, законів України «Про електронні довірчі послуги» та «Про електронні документи та електронний документообіг».

Для підготовки та направлення електронної звітності платники мають можливість використовувати Електронний кабінет, вхід до якого здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua або через офіційний вебпортал ДПС та Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності» (https://tax.gov.ua/elektronna-zvitnist/spetsializovane-klientske-program/).

Вхід до приватної частини Електронного кабінету здійснюється після проходження електронної ідентифікації онлайн з використанням КЕП будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, через інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua, або за допомогою мобільного застосунку «ДІЯ».

Електронний кабінет працює постійно – 24 години кожного календарного дня, крім часу, необхідного для його технічного обслуговування.

На офіційному вебпорталі ДПС у рубриці Електронна звітність/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення/Реєстр форм електронних документів/Реєстр форм електронних документів (перелік сервісних запитів) для фізичних осіб розміщено електронну форму «Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом України в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи» за ідентифікатором F1308001.

ГУ ДПС у Київській області

Порядок скасування реєстрації РРО

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що Заяву про скасування реєстрації реєстратора розрахункових операції за формою № 4-РРО суб’єкт господарювання або представник суб’єкта господарювання подає до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО.

Перед скасуванням реєстрації РРО його необхідно розпломбувати в Центрі сервісного обслуговування (ЦСО), з яким суб’єктом господарювання укладено договір про технічне обслуговування та ремонт РРО.

Разом із заявою про скасування реєстрації суб’єкт господарювання надає реєстраційне посвідчення.

Процедура розпломбування РРО в ЦСО за можливості проводиться і для РРО, щодо яких контролюючим органом прийнято рішення про примусове скасування реєстрації.

У разі викрадення РРО для скасування його реєстрації суб’єкт господарювання разом із заявою про скасування реєстрації надає копію відповідного документа органу поліції.

У заяві про скасування реєстрації зазначається спосіб отримання довідки про скасування реєстрації РРО за ф. № 6-РРО, наведеною у додатку 6 до Порядку (ідентифікатор J/F1413704) (далі – довідка про скасування реєстрації) (поштою або безпосередньо в контролюючому органі) або її копії (електронною поштою), в Електронному кабінеті.

Посадова особа контролюючого органу протягом п’яти календарних днів з дня отримання заяви про скасування реєстрації та реєстраційного посвідчення за наявності довідки про опломбування з відміткою про розпломбування РРО, надісланої ЦСО до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО, або у разі прийняття рішення контролюючого органу про скасування реєстрації РРО проводить скасування реєстрації РРО шляхом внесення реєстраційного запису до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС та надає (надсилає) суб’єкту господарювання довідку про скасування реєстрації, що засвідчує скасування реєстрації РРО.

Суб’єкти господарювання, які у зв’язку із застосуванням програмних РРО вирішили відмовитися від застосування РРО, строк служби яких не закінчився, мають скасувати реєстрацію таких РРО згідно з Порядком із поданням до контролюючих органів звітних документів, передбачених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

ГУ ДПС у Київській області

У п’ятницю, 18 лютого 2022 року закінчується граничний термін сплати авансових внесків з єдиного податку ФОП – платниками єдиного податку І та ІІ груп

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що п’ятниця, 18 лютого 2022 року є останнім днем сплати авансових внесків з єдиного податку фізичними особами – підприємцями, що обрали спрощену систему оподаткування І та ІІ групи , за лютий 2022 року.

Нагадуємо, що відповідно до п.295.1 ст.295 ПКУ, платники єдиного податку І та ІІ груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку І і ІІ груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.

Сплата єдиного податку платниками І і ІІ груп здійснюється за місцем податкової адреси.

Звертаємо увагу, що платники єдиного податку І і ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

ГУ ДПС у Київській області