План підготовки домогосподарств до COVID-19

Ця інструкція підготована за матеріалами американського Centers for Disease Control and Prevention.

 • Перед початком спалаху COVID-19 у вашій громаді: План

Спалах COVID-19 у громаді може тривати довгий час. Залежно від тяжкості спалаху, уряд, обласна та районна державні адміністрації та селищна рада можуть рекомендувати заходи, спрямовані на те, щоби допомогти людям залишатися здоровими, зменшити зараження COVID-19 та уповільнити поширення захворювання. Селищна рада надає рекомендації, щодо ситуації на місці. Створення плану вашого домогосподарства може допомогти захистити своє здоров’я та здоров’я тих, за кого Ви хвилюєтесь у разі спалаху COVID-19 у громаді. Ви повинні базувати свій домашній план на потребах та розпорядку дня членів домогосподарства.

Створіть побутовий план дій

Поговоріть з людьми, яких потрібно включити у ваш план. Переговоріть (з дотриманнями встановлених обмежень) з членами домогосподарств, іншими родичами та друзями, що робити, якщо у вашій громаді трапиться спалах COVID-19  та які будуть потреби кожної з близьких вам людей.

Сплануйте способи догляду за тими, кому хвороба може загрожувати серйозними ускладненнями.  З даних, доступних для пацієнтів із COVID-19, та з даних про супутні коронавіруси, такі як SARS-CoV та MERS-CoV, можливо, що пенсіонерам та особам, які страждають на хронічні захворювання, можуть загрожувати більш серйозні ускладнення. Статистичні дані говорять про те, що літні люди мають більше шансів на серйозні захворювання COVID-19. Якщо ви або члени ваших домогосподарств мають підвищений ризик виникнення ускладнень COVID-19, будь ласка, проконсультуйтесь телефоном зі своїм лікарем для отримання додаткової інформації про моніторинг вашого здоров’я щодо симптомів, що свідчать про COVID-19.

Знайомтесь із сусідами. Поговоріть із сусідами про планування надзвичайних ситуацій. Слідкуйте за інформацією Штабу боротьби з короновірусом селища Немішаєве, що оперативно розміщується на сайті nem-rada.gov.ua.

Визначте організації, які надають допомогу у своїй громаді. Створіть список місцевих організацій, з якими ви та ваше домогосподарство можете зв’язатися у випадку, якщо вам потрібен доступ до інформації, медичних послуг, підтримки та ресурсів. Розгляньте, зокрема, організації, які надають послуги з психологічної підтримки, комунальні послуги, доставку продуктів харчування та інших потрібних вам товарів.

Створіть список контактів у надзвичайних ситуаціях. Переконайтесь, що у вашому домогосподарстві є поточний список контактів сім’ї, друзів, сусідів, таксі або знайомих водіїв, вашого сімейного лікаря та знайомих медичних працівників, вчителів, роботодавців, селищної ради та інших ресурсів громади.

Практикуйте хороші навички особистого здоров’я та плануйте домашні дії

Дотримуйтесь щоденних профілактичних дій. Нагадуйте усім у вашій родині про важливість дотримуватись щоденних профілактичних дії, які можуть допомогти запобігти поширенню респіраторних захворювань:

 • Уникайте тісних контактів з хворими.
 • Будьте вдома, коли захворіли. У разі отримання У разі необхідності отримати консультацію лікаря телефонуйте вашому сімейному лікарю (телефон записаний у вашій декларації) або до реєстратури Немішаївської АЗПСМ.
 • Користуйтесь захисною маскою.
 • Щодня чистіть поверхні та предмети, яких часто торкаються (наприклад, столи, стільниці, вимикачі світла, дверні ручки та ручки шафи) звичайним побутовим миючим засобом та водою.
  • Якщо поверхні забруднені, їх слід очистити за допомогою миючого засобу та води перед дезінфекцією.
  • Центр громадського здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я України рекомендує використовувати для дезінфекції звичайну білизну. Завжди дотримуйтесь інструкцій виробника щодо всіх засобів для чищення та дезінфекції.
 • Мийте руки часто водою з милом не менше 20 секунд, особливо після відвідування ванної; перед їжею; і після видування носа, кашлю або чхання. Якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, що містить принаймні 60% спирту. Завжди мийте руки з милом, якщо руки помітно забруднені.

Виберіть у своєму будинку/квартирі приміщення, яке можна використовувати для відділення хворих членів домогосподарства від здорових.  Дізнайтеся, як доглядати когось із COVID-19 в домашніх умовах.

Плануйте можливі зміни на робочому місці

Дізнайтеся про план оперативних дій вашого роботодавця. 

Обговоріть політику лікарняних листків та варіанти роботи на робочому місці для працівників, які хворі або яким потрібно залишатися вдома для догляду за хворими членами домогосподарства. Дізнайтеся, як підприємства та роботодавці можуть планувати та реагувати на COVID-19.

 • Під час спалаху COVID-19 у вашій громаді: Дійте

Під час спалаху у вашій громаді захистіть себе та інших людей:

 • Терміново сконтактуйте з вашим сімейним лікарем, якщо ви відчуваєте  симптоми COVID-19, які можуть включати підвищення температури, кашель і утруднене дихання.
 • Тримайтеся подалі від інших, хто хворий.
 • Максимально обмежте тісний контакт з іншими (близько 2 метрів).

Введіть свій побутовий план в дію

Будьте в курсі місцевої ситуації COVID-19.  Отримуйте актуальну інформацію про місцеву діяльність COVID-19 від Штабу боротьби з коронавірусом селища Немішаєве. Слідкуйте за обмеженнями що встановлюються Урядом.

Залишайтеся вдома, якщо ви хворі. Будьте вдома, якщо у вас симптоми COVID-19. Якщо член вашого домогосподарства хворий або ви контактували з хворою особою, залишайтеся вдома, щоб не поширювати COVID-19. Зв’яжіться з Штабом боротьби з коронавірусом селища Немішаєве та селище потурбується про вашу підтримку на період самоізоляції. Ми забезпечимо доставку вам продуктів харчування та першої необхідності для забезпечення ваших першочергових потреб та захисту членів громади.

 • Якщо ваші діти перебувають під опікою інших, попросіть доглядачів спостерігати за симптомами COVID-19.

Продовжуйте практикувати щоденні профілактичні дії. 

Носіть захисні маски та часто мийте руки водою з милом не менше 20 секунд. Якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, який містить 60% спирту. Щодня чистіть поверхні та предмети, яких часто торкаєтеся, використовуючи звичайний побутовий миючий засіб та воду.

Забезпечте належний догляд хворому члену родини.  Уникайте спільного використання особистих речей, таких як їжа та напої. Забезпечте хворого члена домогосподарства чистими одноразовими масками для обличчя, які він може носити вдома, щоб запобігти поширенню COVID-19 на інших.  Прибираючи кімнату з хворим намагайтесь уникати зайвого контакту з хворою людиною.

 • Якщо поверхні забруднені, їх слід очистити за допомогою миючого засобу та води перед дезінфекцією. Центр громадського здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я України рекомендує використовувати для дезінфекції звичайну білизну. Завжди дотримуйтесь інструкцій виробника щодо всіх засобів для чищення та дезінфекції.

Залишайтеся на зв’язку з іншими за допомогою телефону, соціальних мереж чи електронної пошти. Якщо ви живете самотні і хворієте під час спалаху COVID-19, вам може знадобитися допомога. Якщо у вас хронічний стан здоров’я і ви живете самотні, повідомте Штаб боротьби з короновірусом селища Немішаєве та ми організуємо вам підтримку на час каратнину. Попросіть також сім’ю, друзів та медичних працівників підтримувати зв’язок з вами під час спалаху. Залишайтеся на зв’язку з членами родини та друзями з хронічними захворюваннями.

Подбайте про емоційне здоров’я членів домогосподарства. Спалахи можуть бути стресовими для дорослих і дітей. Діти реагують на стресові ситуації інакше, ніж дорослі Поговоріть з дітьми про спалах, постарайтеся зберігати спокій і запевняйте їх у безпеці.

Повідомте свого роботодавця, якщо вам потрібно змінити свій звичайний графік роботи

Повідомте свого роботодавця якомога швидше, якщо ваш графік зміниться. 

Попросіть свого роботодавця дозволити вам працювати дистанційно або взяти відпустку, якщо ви або хтось із ваших домочадців захворів на симптоми COVID-19.

Виконайте наступні дії, щоб захистити своїх дітей під час спалаху

Не дозволяйте дітям та підліткам збиратися в громадських місцях, поки триває карантин, щоби не сприяти поширенню COVID-19 у громаді.

 • Після того, як спалах COVID-19 закінчився у вашій громаді: Слідкуйте

Пам’ятайте, спалах COVID-19 може тривати довго. Вплив на людей, домогосподарства та громади може бути великим. Коли Штаб боротьби з коронавірусом селища Немішаєве проінформує, що спалах у громаді  закінчився, знайдіть час для вдосконалення плану вашого домогосподарства. Оскільки селищна рада продовжує планувати боротьбу з спалахами захворювання на COVID-19 та інші захворювання, ви та ваше домогосподарство також маєте важливу роль у постійних планових заходах.

Оцініть ефективність плану дій вашого домогосподарства

Обговоріть та відзначте отримані уроки. Чи ефективні були ваші дії щодо підготовки COVID-19 вдома, в школі та на роботі? Поговоріть про проблеми, знайдені у вашому плані та ефективні рішення. Визначте додаткові ресурси, необхідні вам та вашим домашнім.

Візьміть активну участь у дискусіях громади щодо планування надзвичайних ситуацій. Повідомте іншим про те, які дії щодо готовності спрацювали для вас та ваших домочадців. Підтримуйте зв’язок зі своєю спільнотою (наприклад, списки соціальних медіа та електронної пошти).  Продовжуйте практикувати хороші навички підтримки особистого здоров’я.

Продовжуйте практикувати щоденні профілактичні дії. Будьте вдома, коли хворієте; прикривайте кашель чи чхання хустинкою або носіть захисну маску; часто мийте руки з милом; та щодня чистіть поверхні та предмети, яких часто торкаються.

Подбайте про емоційне здоров’я членів домогосподарства. 

Знайдіть час, щоб розслабитися і нагадати собі про сильні почуття до своєї родини. Робіть перерви від перегляду, читання чи прослуховування новин про COVID-19. Спілкуйтеся з родиною та друзями. Поділіться своїми турботами та тим, як ви почуваєтесь з іншими.

Допоможіть дитині/дітям впоратися після спалаху. 

Дайте дітям можливості поговорити про те, що вони пережили, або що вони думають про це. Заохочуйте їх поділитися тривогами та задавати питання.